REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Zaległy urlop będzie można wykorzystać w późniejszym terminie - ustawa deregulacyjna bis w Dzienniku Ustaw

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, ulgi w spłacie należności z tytułu składek, dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe oraz płatnicze.

Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Zleceniobiorca (23 lata), zatrudniony w naszej firmie od początku 2011 r., w październiku br. rozpoczął studia zaoczne. O tym fakcie dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdyż zleceniobiorca nie poinformował kadr o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych. Zleceniobiorca ten jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

REKLAMA

Wybór należy do przedsiębiorcy: albo niskie składki ZUS, albo prawo do zasiłku

Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru: korzystać z ulgi w składkach ZUS i tym samym pozbawić się prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czy płacić więcej do ZUS, ale i mieć szansę na zasiłek po utracie zatrudnienia - wyjaśnia wiceminister pracy Marek Bucior.

ZUS zaprasza na szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu bhp.

Obowiązek zapłaty odsetek przez ZUS w razie opóźnienia wypłaty świadczenia

Jak zgłosić wniosek o emeryturę przez osobę uprawnioną do renty z tytułu niezdolności do pracy

Rencista uprawniony do renty z tytułu niezdolności może przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgłosić wniosek przyznanie emerytury wcześniejszej. Może to także uczynić w związku z ukończeniem wieku emerytalnego.

REKLAMA

Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emerytura powszechna przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i posiadają określoną liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych. W określonych przypadkach prawo przewiduje emeryturę powszechną bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Jak złożyć wniosek o taką emeryturę.

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. W jaki sposób dokonać odliczenia składki zdrowotnej?

Od kiedy zleceniobiorca, który ukończył 26 lat, ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy od ponad roku na umowę zlecenia studenta, który 30 września br. ukończył 26 lat. Do tej pory nie podlegał żadnym ubezpieczeniom społecznym. Po ukończeniu przez niego 26 lat zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń, a także – na jego wniosek – do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 do 31 października br. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy, czy dopiero po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego?

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Z renty na emeryturę

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę może okazać się sposobem na podwyższenie świadczenia. Zmiana tak może na wniosek emeryta, jak i również z urzędu.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. program Płatnik, kontrolę ubezpieczonych w zakresie wykorzystywania zwolnień lekarskich prowadzoną przez płatnika składek, zasady wypłaty świadczeń chorobowych oraz zasady dokonywania potrąceń z zasiłku chorobowego z tytułu nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika.

Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Osoby starsze mogą skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki – polskie przepisy nie rozpoznają odwróconych kredytów hipotecznych. Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu klient zapewnia sobie dożywotnio rentę i prawo do użytkowania nieruchomości. Jednak na odwróconych kredytach hipotecznych najwięcej zarabiają firmy, które proponują tego typu produkty.

Przejście z renty na emeryturę

Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renciście z urzędu jest przyznawana emerytura. Jeśli jednak zgłosi on wniosek o przyznanie emerytury do końca miesiąca, w którym osiągnie wiek emerytalny, zachowa prawo do renty. Wtedy może wybrać, które świadczenie chce pobierać.

ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy

Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek oraz zapobieganie wypadkom przy pracy.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych przez ZUS

W dniach 20-28 października planowane są przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS.

Roszczenia ZUS wobec przedsiębiorców - czy będzie zmiana ustawy?

Zmianę ustawy, która umarzałaby roszczenia ZUS wobec drobnych przedsiębiorców, od których Zakład domaga się rzekomo zaległych składek, zaproponowało Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

ZUS domaga się zaległych składek i odsetek od osób prowadzących działalność gospodarczą

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek. Dzisiaj, 18 października, rządowy zespół ma próbować rozwiązać ten problem.

Eksperci udzielają porad - ZUS zaprasza na "Tydzień Przedsiębiorców"

Trwa "Tydzień Przedsiębiorców". Do 21 października eksperci ZUS odpowiadają na pytania przedsiębiorców.

Składki od ryczałtu za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia, których tematyką będą m.in. zasady wypełniania, korygowania oraz przekazywania do ZUS dokumentów zgłoszeniowych, rozliczeniowych oraz płatniczych.

Kto płaci podatki powinien płacić składki ubezpieczeniowe

Należy poszerzyć bazę osób płacących składki ubezpieczeniowe, co wzmocniłoby system emerytalny i stabilność finansową - uważa szef zespołu doradców strategicznych premiera, minister Michał Boni.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy oraz zakładanie działalności gospodarczej.

Jakie mogą być skutki nieopłacania składek na ZUS

Niesolidny płatnik, który zalega w płatnościach na rzecz ZUS, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Będzie musiał  nie tylko opłacić zadłużenie wraz z ustawowymi odsetkami, lecz również może zostać ukarany za wykroczenie lub nawet za przestępstwo.

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego

ZUS Vademecum

Pracownik, który wykonuje swoją pracę na rzecz pracownika w zamian otrzymuje wynagrodzenie. Z wynagrodzenia pracownika odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Kwestiami związanymi z ubezpieczeniem społecznym, jak sama nazwa wskazuje zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Ustawa deregulacyjna bis została już podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jakie istotne zmiany wprowadza dla przedsiębiorców? Ekspert wskazuje jakie ułatwienia dla firm wiążą się z ustawą deregulacyjną bis.

Renta po zmarłym rodzicu

Renta rodzinna, np. renta przysługująca dziecku po zmarłym rodzicu, jest świadczeniem przyznawanym z ZUS. Jej celem jest zapewnienie danej osobie środków do życia i utrzymania.

Korekta podatku i składek w razie nadpłaty zasiłku

Pracownik (48 lat) uległ wypadkowi w czasie pracy. Przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) i w tym okresie był hospitalizowany przez 15 dni. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, który uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Po sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowanemu pracownikowi został wypłacony zasiłek w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że pracownik jeszcze nie wykorzystał limitu 33 dni choroby w roku. Pracownik wystąpił do ZUS z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. ZUS jednak zakwestionował ustalenia pracodawcy zawarte w protokole powypadkowym i odmówił wypłaty odszkodowania. Jako uzasadnienie swojej decyzji ZUS wskazał, że zdarzenie nie miało związku z wykonywaną pracą. Jak w tej sytuacji powinniśmy skorygować podatki i składki?

Przeliczenie emerytury po zwolnieniu się z pracy

Składki ZUS 2012

Składki ZUS 2012. Składki ZUS w 2012 roku uległy zmianie. Zmiana składek ZUS w 2012 roku to informacja szczególnie istotna dla małych i średnich przedsiębiorców. Ekspert podpowiada o ile wzrosły składki ZUS w 2012 r.

Zmiana zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina o zmianach zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka.

ZUS - przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych

ZUS informuje o przerwach technologicznych w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych w IV kwartale 2011 roku.

Zaliczenie przez ZUS okresów pobierania renty do stażu emerytalnego

Niedługo ukończę 65 lat i chciałbym złożyć wniosek o emeryturę. Udowodniłem 15 lat składkowych, 7 lat nieskładkowych oraz 2 lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Przez 7 lat pobierałem okresową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Uprawnienia do renty utraciłem z końcem sierpnia 2009 r., gdyż lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że jestem zdolny do pracy. Czy przy ustalaniu wymaganego do przyznania tego świadczenia 25-letniego stażu ubezpieczeniowego ZUS uwzględni również okres, w którym pobierałem rentę?

Czy można wycofać się z OFE po odmowie przyznania wcześniejszej emerytury

Rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownicą, która zdecydowała się przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach (na podstawie art. 184 w zw. z art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Niedawno otrzymała z ZUS odmowę przyznania tego świadczenia. W uzasadnieniu odmowy ZUS wskazał, że przystąpiła ona do OFE i nie złożyła wniosku o przekazanie środków na dochody budżetu państwa. Co w chwili obecnej nasza była pracownica powinna zrobić, aby przyznano jej emeryturę?

Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Składki ZUS na raty – niemożliwe? A jednak. ZUS umożliwia w określonych przypadkach rozłożenie i spłatę składek na raty. Ekspert wyjaśnia na czym polega rozłożenie składek ZUS na raty.

Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien – poza określeniem wartości tych składek – sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).

ZUS opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za nianię

Od 1 października obowiązują przepisy ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 (tzw. ustawa żłobkowa), umożliwiające ZUS opłacanie składki na ubezpieczenia społeczne za nianie.

Składki niani opłaci ZUS

Od 1 października 2011 r. ZUS opłaci składki na ubezpieczenie społeczne niań, z którymi rodzice zawrą tzw. umowę uaktywniającą. Warunkiem są zarobki opiekunki, które nie powinny przekroczyć minimalnej płacy.

Emerytura albo praca - dzisiaj mija termin rozwiązania stosunku pracy przez pracujących emerytów

Dzisiaj, 30 września, mija termin rozwiązania stosunku pracy przez osoby uprawnione do emerytury. Jeżeli tego nie zrobią, od 1 października ZUS zawiesi im świadczenie.

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia z zakresu zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz szkolenia okresowe bhp.

Renta socjalna Vademecum

Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renta socjalna przysługuje w związku z niezdolnością do pracy. Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta inwalidzka Vademecum

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności pracy. Przysługuje ona, jak sama nazwa wskazuje osobie, która stała się niezdolna do pracy, czy to wskutek choroby, czy wypadku przy pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

Wzrosła liczba emerytów i rencistów

Liczba emerytów i rencistów na koniec sierpnia 2011 r. wzrosła do 7 mln 424,9 tys. osób z 7 mln 422,6 tys. osób - podał w komunikacie ZUS.

REKLAMA