Boże Narodzenie 2023. Czy w tym roku w święta czujemy się bezpiecznie
REKLAMA
REKLAMA
- Co powoduje niepokoje o bezpieczeństwo w święta
- Włamanie lub pożar to powód zmartwień
- Poczucie bezpieczeństwa dają nowe technologie
Nawet krótka nieobecność może stanowić powód do zmartwień dotyczących bezpieczeństwa mieszkania. Okres świąteczny to czas, w którym wiele osób decyduje się na podróże. Zazwyczaj są to niedługie wyjazdy w celu odwiedzenia rodziny czy znajomych.
REKLAMA
Co powoduje niepokoje o bezpieczeństwo w święta
REKLAMA
Ponad połowa ankietowanych w badania pu przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo, deklaruje, że w przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu obawiają się niebezpiecznych zdarzeń.
Najwięcej, bo aż 66% uważa, że ich domy najbardziej zagrożone są w wakacje. Z kolei tylko 6% respondentów wskazuje na okres świąt Bożego Narodzenia jako czas, w którym odczuwają największy niepokój, opuszczając swoje miejsce zamieszkania. W zeszłym roku w podobnym badaniu było to 16% Polaków.
Według badanych, głównym zagrożeniem jest możliwość włamania, co potwierdziło aż 76% uczestników ankiety. Warto zaznaczyć, że ta odpowiedź nie wynika jedynie z powiązania świąt z fabułą kultowego filmu „Kevin sam w domu”, lecz stanowi realne obawy. Według danych Komendy Głównej Policji (KGP), od stycznia do sierpnia 2023 roku odnotowano w całym kraju blisko 40 tys. kradzieży z włamaniem.
Włamanie lub pożar to powód zmartwień
Ogólna liczba przestępstw przeciwko mieniu rośnie od kilku lat. Z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 roku było to 349 tys. przypadków, a w 2021 roku już 420 tys. Pomimo takich wyników, według danych Eurostatu, Polska jest w czołówce europejskich krajów z wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niską częstością przestępstw.
Na drugim miejscu pod kątem obaw znajduje się pożar (49%). Kolejno wskazywane przez respondentów są usterki instalacji (35%) oraz zalanie mieszkania (33%). Jak wynika z badania, podczas nieobecności aż 30% Polaków obawia się również wpływu burzy na pusty dom.
Poczucie bezpieczeństwa dają nowe technologie
REKLAMA
Mimo istniejących obaw dotyczących bezpieczeństwa mieszkań, jedynie 30% Polaków decyduje się na instalację systemu zabezpieczeń. To jednak o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Ci, którzy podjęli tę decyzję, w większości przypadków (86%) uważają, że ich dom jest odpowiednio chroniony.
Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wykorzystanie urządzeń smart home przy zabezpieczaniu mieszkania. W niemal 60% systemów alarmowych i antywłamaniowych znajduje się co najmniej jedno inteligentne urządzenie, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z danymi z 2022 roku. Zastosowanie urządzeń smart home przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród 64% ankietowanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.