REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym? Skarbówka cię prześwietli i możesz mieć spore kłopoty

Jedna grupa kupujących mieszkanie na rynku wtórnym może mieć z urzędem skarbowym w sprawie wysokości podstawy wymiaru podatku od czynności cywilno-prawnych szczególny problem - kto?
Jedna grupa kupujących mieszkanie na rynku wtórnym może mieć z urzędem skarbowym w sprawie wysokości podstawy wymiaru podatku od czynności cywilno-prawnych szczególny problem - kto?
infor.pl
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy skarbowe ze zdwojoną intensywnością kontrolują teraz nabywców mieszkań na rynku wtórnym. Wielu z nich na finał takiej kontroli musi zapłacić niemałe pieniądze dodatkowego podatku. O Co chodzi, wcześniej tego nie było – a przynajmniej nie na taką skalę.

Jest jedna grupa szczęśliwych nabywców nowego lokum, którzy przez skarbówkę są brani pod lupę w sposób szczególny.

REKLAMA

Podatek od czynności cywilno-prawnych przy kupnie mieszkania

Wśród wielu opłat, na które musi być przygotowany każdy, kto kupuje mieszkanie na rynku wtórnym – czyli nie nowe, od dewelopera, ale od poprzedniego właściciela – jest podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC, którego wysokość zależy od wartości mieszkania.

REKLAMA

Sprawca wzmożonej kontroli skarbówki wśród kupujących mieszkania jest przede wszystkim wzrost cen mieszkań, dosłownie z miesiąca na miesiąc na niepotykaną dotąd skalę.
Te wzrosty są rzędu 2 proc., co przy sumie transakcji liczonej w setkach tysięcy złotych robi dużą różnicę.

Dla przykładu. Według danych analityków zajmujących się rynkiem mieszkaniowym, tylko w ciągu pół roku – od czerwca 2023 do grudnia 2023, średnia cena 50-metrowego mieszkania w dużych polskich miastach wzrosłą o 70 224 zł. Dla uproszczenia przyjmijmy 70 tys. zł.

Jeśli podatnik kupując mieszkanie w grudniu podał cenę czerwcową takiego mieszkania, skarbówka będzie miała roszczenie o 1 400 zł – podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży mieszkania wynosi bowiem 2%, szczegóły dalej – uszczuplenia w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba będzie więc wyjaśnić, skąd się ta różnica wzięła. Ten obowiązek nie będzie spoczywał na notariuszu, który pobrał PCC, ale na kupującym, bo to on jest podatnikiem a notariusz w tym przypadku tylko poborcą tego podatku.

Kto poddany kontroli skarbowej w pierwszej kolejności

REKLAMA

Jedna grupa kupujących mieszkanie na rynku wtórnym może mieć z urzędem skarbowym w sprawie wysokości podstawy wymiaru podatku od czynności cywilno-prawnych szczególny problem.
Chodzi o kupujących mieszkanie od poprzedniego właściciela za gotówkę.

I to nie o źródło legalności dochodów, z których zakup został poczyniony chodzi – a przynajmniej nie tylko o to, bo ta kwestia niezmiennie jest przedmiotem starannej uwagi urzędów skarbowych.
Tym razem przede wszystkim chodzi o podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilno-prawnych, czyli o wartość transakcji.

Dlaczego akurat kupujących za gotówkę jest trudnie? W przypadku osób, które przy takiej umowie kupna posiłkuję się kredytem hipotecznym jest łatwiej o tyle, że procedury pozyskania środków z takiego kredytu wymagane praktycznie przez każdy bank, przewidują wycenę kupowanego mieszkania przez rzeczoznawcę – tak zwany operat; bez tego bank kredytu nie udzieli.
W przypadku kredytobiorców hipotecznych wyjaśnienia z fiskusem będą łatwiejsze – wystarczy kopię owego operatu wyciągnąć z archiwum. Choć nie zawsze będzie to finał sprawy. Przy rażących różnicach w cenach skarbówka może bowiem drążyć temat, sprawdzając czy kwota wartości podana w wycenie rzeczoznawcy nie rozmija się z rynkiem. A wszystko to za sprawą szczegółowych przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa, a przyjęcie niższej wartości powoduje zaniżenie kwoty należnego podatku i konieczność jego uzupełnienia wraz z odsetkami. Organ podatkowy może w ciągu pięciu lat – od końca roku, w którym zawarto umowę sprzedaży – wezwać podatnika do podwyższenia wartości przedmiotu tej umowy, jeśli stwierdzi, że nie odpowiada ona wartości rynkowej.

W przypadku sporu między organem podatkowym a podatnikiem, co do wartości rynkowej, organ określi ją, uwzględniając opinię biegłego lub – przedstawioną przez podatnika – wycenę rzeczoznawcy.
Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona na podstawie jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

Warto znać przepisy o PCC w komplecie.

Podatek od czynności cywilnoprawnych: co to jest

Stroną umowy sprzedaży, która podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych – PCC, może być każdy z nas.
PCC podlegają m.in. umowy sprzedaży zawierane okazjonalnie, zazwyczaj przez tych, którzy nie są przedsiębiorcami i nie zajmują się zawodowo działalnością handlową.

Czym jest umowa sprzedaży? To porozumienie zawarte między dwiema stronami, na mocy którego jedna z nich (sprzedawca) zobowiązuje się przenieść własność rzeczy i wydać ją drugiej stronie (kupującemu), a kupujący zobowiązuje się tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Zawarcie umowy sprzedaży następuje z chwilą uzgodnienia wzajemnych zobowiązań przez sprzedawcę i kupującego, w szczególności przez określenie: kto komu sprzedaje, co sprzedaje oraz za jaką cenę.

Zwykle przedmiotem umów sprzedaży objętych PCC są:

 • nieruchomości: grunty (działki budowlane, działki rekreacyjne, działki rolne), budynki, lokale mieszkalne oraz użytkowe
 • używane rzeczy ruchome, takie jak: samochody, motocykle, motorowery, przyczepy, pojazdy i maszyny rolnicze, sprzęt RTV
 • prawa majątkowe, np.: użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawa autorskie, udziały (akcje) w spółkach kapitałowych, wierzytelności.

Stawki podatku od umowy sprzedaży:

 • 2% – od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym
 • 1% – od umowy sprzedaży innych praw majątkowych Jeżeli nabywca nie wyodrębnił wartości zakupionych rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki podatku, wówczas poda- tek pobiera się według stawki najwyższej, od łącznej ich wartości.

Jeśli umowę sprzedaży zawierasz u notariusza, to u niego płacisz podatek. Umowy zakupu działki, mieszkania, garażu albo pomieszczenia użytkowego – trzeba podpisać u notariusza.

Czym jest podstawa opodatkowania? To kwota, od której nalicza się podatek. Generalnie powinna ona odzwierciedlać wartość rynkową sprzedawanych rzeczy i praw majątkowych. Podatek płaci się zawsze od wartości rynkowej nabywanej rzeczy lub prawa majątkowego – nawet, jeśli w umowie ustala się inną cenę.

Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, uwzględniając ich miejsce położenia, stan i stopień zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Oznacza to, że nie zawsze cena zapłacona przez kupującego stanowić będzie podstawę opodatkowania, gdyż w konkretnym przypadku może ona odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu umowy.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rober
  2024-02-11 09:46:07
  US nie jest od kreatywnej księgowości. PCC jest od ceny mieszkania...a nie srednie ceny założonej przez US. US nie jest od kreowania Orawa a od jego przestrzegania , gdyż żyje z podatków obywateli !!!! Jak by taniały miesznia to US zwracały by nadpłatę ???
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Witold
  2024-02-11 10:26:26
  no chyba ze ukrainiec kupuje 3 mieszkania za gotowke , jego i jego rodakow w Polsce takie kontrole nie dotycza. No niechby tylko ktory spóbował.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Marco
  2024-02-11 11:56:17
  Dlaczego skarbówka nie prześwietliła obajtka za nabycie mieszkania po 95% upustu a łapie ludzi bo czegoś zapomnieli dopisać
  6
 • Polak
  2024-02-12 19:50:17
  Ludzie kiedy ta nagonka i nienawiść na obywateli się skończy nowy rząd to kontynuuje ze zdwojoną siłą
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • giff
  2024-02-14 18:17:52
  Wolna polska. Pamiętam jak wprowadzali pcc, nikt nie protestował. Zabawne jest to że kary i grzywny waloryzowane są co roku, pcc od 20 lat jest od 1000 zł.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Olaf
  2024-02-21 06:39:23
  Ludzie przemyslcie dobrze czy nie czas aby opuscic ten zlodziejski kraj absurdow, zakazow nakazow itp.
  0
 • Mati
  2024-02-19 22:50:21
  Teraz nie dość że trudno cokolwiek rozsądnego znaleźć to jeszcze takie akcje. Ja w Warszawie długo szukałem zanim natrafiłem na ofertę wwwconstruction na Seczkowej 73, jedna z nielicznych normalniejszych
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

REKLAMA

Wzrost opłaty za przegląd nieunikniony. Ile będzie kosztować badanie techniczne w 2024 r.? Pojawia się kilka kwot

Zmiana wysokości opłat za przegląd techniczny jest tylko kwestią czasu. Aktualne stawki były ustalone 20 lat temu. W tym czasie inflacja sięgnęła 85 proc. Czy o tyle wzrośnie opłata w SKP? To mogą wyjaśnić rządowe konsultacje.

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

5000 złotych grzywny za źle wyrzucone śmieci, mieszkańcy płacą karną opłatę 400 proc. za innych nie segregujących odpadów. Pora to zmienić

Uwaga w całej Unii Europejskiej skupia się na ochronie powietrza, tymczasem poza smogiem coraz bardziej trujemy się na ziemi – śmieci i odpady nie są w centrum uwagi, za co zapłacimy zdrowiem nie mniej niż za emisję CO2 i tlenków siarki.

REKLAMA

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA