REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz dorobić do etatu, musisz dobrze się do tego zabrać. Dlaczego zawsze dobrze jest mieć swój prywatny plan B w sprawie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
By dorobić do etatu trzeba przygotować sobie swój prywatny plan b, a następnie go wdrożyć
By dorobić do etatu trzeba przygotować sobie swój prywatny plan b, a następnie go wdrożyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większość Polakó odczuwa potrzebę dorabiania. Z braku pieniędzy, ale i dla rozwijania swoich pasji i zainteresowań gdyż niekoniecznie pokrywają się one z przedmiotem pracy zawodowej. W jednym i drugim przypadku, by dorobić skutecznie i tyle, ile potrzeba warto zacząć od przygotowania zawodowego planu B. Przyda się on także na okoliczność niespodziewanej zmiany na rynku pracy.

Już niemal co drugi Polak dorabia poza etatem. Jesteśmy świadkami zmiany podejścia do kariery zawodowej. Polacy coraz częściej decydują się na alternatywne źródła dochodów oraz rozwijają kompetencje poza tradycyjnym etatem – zauważa Karolina Serwańska, niezależa ekspertka HR.

REKLAMA

Mobilność to cecha już nierzadka u pracownika 2025

Dzisiejszy rynek pracy znacznie różni się od tego sprzed 20 czy nawet 10 lat.
Zmiana zawodu, przekwalifikowanie się czy praca w kilku miejscach nie jest niczym nadzwyczajnym. W obliczu rosnącej zmienności gospodarczej, technologicznych rewolucji i nieprzewidywalnych kryzysów, zawodowy plan B staje się nie tylko opcją, ale coraz częściej koniecznością.

Jesteśmy świadkami zmiany podejścia do kariery zawodowej.
Polacy coraz częściej decydują się na alternatywne źródła dochodów oraz rozwijają kompetencje poza tradycyjnym etatem.

Z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Gi Group Poland wynika, że 45,2% z nas podejmuje dodatkowe zlecenia poza głównym źródłem dochodu.
Na tzw. pracę dorywczą decydują się głównie młode osoby z największych miast.

Dodatkowa praca: czy tylko dla poprawy osobistych finansów?

Przyczyn jest kilka, z jednej strony potrzeba poprawienia sytuacji materialnej, z drugiej zmiana świadomości. Etat zaczyna być postrzegany jako jedno z wielu, a nie jedyne rozwiązanie w rozwoju kariery zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ciekawe, raport Randstad 2023 wskazuje, że aż 36% Polaków rozważało zmianę zawodu lub poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu, a wśród osób w wieku 25-35 lat, proporcja ta wzrasta do 45%.
Zawodowy plan B nie jest już domeną tylko osób pracujących w branżach związanych z technologią czy freelancingiem.
Staje się powszechny wśród przedstawicieli różnych sektorów.

Dlaczego warto mieć plan B? Odpowiedź jest banalna i bardzo przyziemna, chodzi o bezpieczeństwo finansowe.

Utrata pracy z dnia na dzień może być trudnym doświadczeniem, związanym nie tylko ze stratą stabilności finansowej, ale też utratą spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Osoby, które rozwijają alternatywne źródła dochodów, mają większą elastyczność finansową.

Zawodowy plan B: także by nie dać się zaskoczyć zmianie trendu na rynku pracy

REKLAMA

Wiele osób decyduje się na dodatkowe zajęcie, aby rozwijać swoje pasje lub zdobywać nowe umiejętności.
Praca freelance, konsultacje, blogowanie czy sprzedaż rękodzieła to tylko kilka przykładów, jak można połączyć zarabianie z rozwojem osobistym.

Rynki pracy są w ciągłej ewolucji – automatyzacja, sztuczna inteligencja czy zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na niektóre zawody.
Plan B to sposób na dostosowanie się do nowych warunków i zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego.

Coraz więcej osób pracuje jako freelancerzy w branżach takich jak IT, marketing, copywriting, projektowanie graficzne czy consulting. Dla wielu z nich jest to połączenie pracy z realizacją pasji.
Sporo osób zakłada własne małe biznesy, z zamiłowania do zdrowego żywienia, turystyki czy edukacji łącząc tym samym pracę z samorealizacją.

Zmiany na rynku pracy są nieuniknione.
Z danych wynika, że Polacy stają się coraz bardziej świadomi potrzeby rozwoju zawodowego w różnych kierunkach. Zawodowy plan B to nie tylko sposób na zabezpieczenie finansowe, ale również droga do spełnienia zawodowego i większej niezależności.

Warto pamiętać, że dzisiaj posiadanie planu B nie oznacza porażki, a wręcz przeciwnie, jest dowodem zrozumienia rynku pracy i umiejętności przystosowania się do zmian jakie na nim zachodzą.
Alternatywny plan kariery to szansa na rozwój, elastyczność i lepsze zarządzanie swoją przyszłością zawodową.

Karolina Serwańska, niezależna ekspertka HR

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przed wcześniejszą emeryturą ZUS zapewnił, że nie stracę. Zawiódł też Trybunał Konstytucyjny

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA