| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Jak są opodatkowane alimenty od byłego małżonka

Jak są opodatkowane alimenty od byłego małżonka

To, czy zapłacimy podatek od otrzymywanych od małżonka alimentów zależy od ich wysokości. Warto pamiętać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zasądzonych alimentów.

Zwolnienie do kwoty 700 zł

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych alimenty na rzecz innych osób niż dzieci otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej są zwolnione od podatku do wysokości nie przekraczającej miesięcznie 700 złotych.

Oznacza to, iż podatek zapłacimy do sumy, która stanowi nadwyżkę kwoty 700 złotych. Kwotę tę należy uwzględnić w rubryce: inne źródła.

Pani Alina co miesiąc otrzymuje od swojego męża kwotę 1000 złotych tytułem alimentów. Suma 700 złotych jest wolna od podatku . Pani Alina zapłaci więc podatek od kwoty 300 złotych.

Ze zwolnienia korzystają jedynie alimenty otrzymywane na podstawie wyroku lub ugody sądowej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zasądzonych alimentów.

Alimenty zostały zasądzone orzeczeniem sądu w grudniu 2009 r. , jednak otrzymane zostały w styczniu 2010 r. Dlatego kwota otrzymanych alimentów zostanie uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok 2010.

Zobacz również: Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka

Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami

Alimentów może żądać małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK