| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Inną przyczyną powrotów jest sama forma życia zagranicą. Często osoby nie tworzą tam domów, a jedynie coś na jego kształt. Wynajmują domy i mieszkania w kilka czy kilkanaście osób, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe, gdyż mieszkanie w dość dużym zagęszczeniu jest frustrujące, a ponadto zdarza się tak, że dzieli się mieszkanie z przypadkowymi osobami, co może prowadzić do konfliktów.

Bardzo często rodziny się dzielą poprzez wyjazdy do pracy zagranicę. Wyjeżdża np. tylko ojciec, a w Polsce zostawia żonę wraz z dziećmi. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ taka rozłąka może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na relacje i więzi w rodzinie.

Gorsze warunki finansowe, brak możliwości rozwoju, a przede wszystkim tęsknota za krajem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na powrót. Czasem przejawy dyskryminacji, gorsze traktowanie przez obcokrajowców itp. tylko utwierdzają rodaków w przekonaniu, że już czas wracać i poszukiwać pracy w Polsce. Jak się wydaje, najtrudniej przezwyciężyć bariery psychologiczne czyli poczucie osamotnienia, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, brak przyjaciół i rodziny itp. To powoduje, że osoby bardzo łatwo się zniechęcają, a to z kolei wpływa na ich jakość pracy. Im mniej wparcia ze strony bliskich tym większa determinacja w decyzji o powrocie.

Osoby, które przez pewien czas – czasem bardzo długi – nie miały do czynienia z Polskim rynkiem pracy, są zmuszeni do tego, aby się z nim zapoznać oraz do niego przystosować. To bardzo często są zdecydowanie inne metody poszukiwania pracy niż w kraju, w którym osoba tej pracy szukała. Przez to, że rynek jest inny, również pracodawcy mają zupełnie inne oczekiwania i są w stanie zagwarantować bardzo różne warunki pracy czy płacy. Duża część osób po konfrontacji w polskim rynkiem pracy jest bardzo zniechęcona do dalszych poszukiwań. Dlatego tak ważne, aby odpowiednio się do tego przygotować, aby przedwcześnie się nie poddać.

Dobrze, aby przedstawić swój pobyt zagranicą jako wartość, która może stanowić atut dla pracodawcy. Jest to unikalne doświadczenie, choćby ze względów językowych, które nie może się równać z żadną nauką języka obcego w szkole. Świadczy także o samodzielności, zaradności oraz zdolnościach adaptacyjnych do nowego środowiska.

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK