| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Hobby w CV

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

Tworząc swój życiorys zawodowy bardzo często kandydaci wpisują zainteresowania jako element sylwetki zawodowej. Nasze hobby bowiem często świadczy o tym jakimi jesteśmy osobami, co lubimy robić w wolnej chwili, w jaki sposób odreagowujemy stres i trudności życia codziennego. Jak opisać swoje zainteresowania, aby pracodawca miał pozytywny obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika w jego firmie?

Bardzo dużym błędem popełnianym przez większą część osób aplikujących do pracy, jest wpisywanie w punkcie zainteresowania bardzo schematycznych przykładów z gotowych szablonów CV. I tak najczęściej pojawiają się tam takie obszary jak: muzyka, film, sport.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, że osoba ma takie zainteresowania, ale najczęściej nie jest to zgodne z przekonaniami kandydata. I tak naprawdę bardzo ciężko mu powiedzieć cokolwiek z zakresu polskiego i zagranicznego filmu, określonego rodzaju muzyki czy pochwalić się jaki sport uprawia. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często też to, że kandydaci mają poczucie, iż należy w dziale „zainteresowania” coś wpisać – nawet, jeśli miałoby to być cokolwiek. Nie jest to niestety dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej pominąć tę płaszczyznę niż wpisywać coś, co nie jest zgodne z prawdą i przekonaniami kandydata do pracy.

Zobacz: Staż czy praca

Aby dobrze wybrać obszar zainteresowań, należy się do tego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się, jakie zainteresowania są potrzebne na stanowisku, o jakie aplikujemy.

Mogą to być zainteresowania matematyczno – logiczne, społeczne, techniczne, manualne, artystyczne, muzyczne, biologiczne, praktyczne, opiekuńcze, usługowe itd. Potem należy się zastanowić, które z tych czynności lubimy wykonywać, sprawiają nam one satysfakcję, dają radość. 

Czasem zdarza się tak, że osoby mają bardzo oryginalne i dość wąskie tematycznie zainteresowania, np.: techniki mnemotechniczne, kultura wschodu, kuchnia grecka itp. Chociaż nie są to zainteresowania, które na pierwszy rzut oka mogą być kojarzone z umiejętnościami zawodowymi, to jednak warto je wpisać w swoje CV.

Taka sytuacja jest dowodem, że osoba potrafi się bardzo mocno zaangażować w jakieś działanie, że dąży do celu, że ma pasję (a to jest bardzo duży atut), że ma jakieś osiągnięcia w swojej ulubionej dziedzinie.

Często wraz z rozwijaniem swoich pasji, ludzie nawiązują kontakty z innymi, którzy mają podobne hobby, a to jest również bardzo istotna informacja dla przyszłego pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK