| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Jak czytać ogłoszenia by nie paść ofiarą oszustów

Jak czytać ogłoszenia by nie paść ofiarą oszustów


Jak ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy zamierzają jedynie wykorzystać osobę, a potem jej nie zapłacić bądź w inny sposób jej zaszkodzić? Niestety obecny rynek, dlatego, że jest dla bezrobotnych tak ciężki, łatwiej im paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

Jeśli odpowiadając na ofertę pracy, pracodawca prosi nas o uiszczenie określonej kwoty, jako inwestycję na przyszłość, to taka oferta od razu powinna być odrzucona. Taka sytuacja często zdarza się przy pośrednictwie pracy za granicą. Nieuczciwi pracodawcy obiecują atrakcyjną pracę w innym kraju, zakwaterowanie oraz wyżywienie, natomiast wcześniej należy wpłacić jakieś wadium na kształt rezerwacji miejsca. Niestety okazuje się, że po opłaceniu żądanej kwoty, pośrednik jest nieuchwytny, a osoby, które miały wyjechać do pracy, nie mają żadnych informacji, a ponadto nie znają podstawowych danych, dzięki którym możny byłoby odnaleźć oszusta. Chociaż takich przypadków było już dość dużo, to jednak wciąż osoby padają ofiarą tego typu działań.

Zobacz również: Jak czytać oferty pracy?

Należy mieć także świadomość, że są osoby, które zamieszczają fikcyjne ogłoszenia o pracę. kandydaci do pracy podają swoje dane teleadresowe i jest to informacja, która tak naprawdę interesuje oszusta. Dane te następnie są wykorzystywane w sposób, który niekoniecznie odpowiada poszkodowanym. Dlatego też warto pamiętać, żeby sprawdzić firmę, do której aplikujemy, ponieważ jeśli nie można jej nigdzie znaleźć, to może się okazać, że w razie potrzeby także nie będziemy dysponować odpowiednimi danymi i nawet nie będziemy w stanie wskazać oszusta.

Warto także zwracać uwagę na oferty, które na różnego rodzaju portalach z pracą, urzędach czy prasie lokalnej są przez długi czas. Można, na podstawie tej informacji, wnioskować, że pracodawca nie mogąc przez długi czas znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy (przy dużym bezrobociu), nie spełnia oczekiwań kandydatów. Może to być spowodowane bardzo złymi warunkami pracy, płacy, zaległościami z wynagrodzeniem, niesprzyjającą atmosferą w pracy itp. Im dłużej ogłoszenie pojawia się w dostępnych miejscach, tym baczniej należy się przyjrzeć pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Obecny rynek pracy dla wielu osób jest bardzo trudny. Nie mogą oni znaleźć zatrudnienia zgodnego ze swoim wykształceniem, doświadczeniem zawodowym czy kwalifikacjami. Jeśli bardzo zależy im na pracy, ponieważ nie posiadają żadnego innego źródła dochodu, wówczas bardziej są narażeni na kontakt z nieuczciwymi pracodawcami. Im bardziej osoba jest zdesperowana i pragnie podjąć pracę, tym łatwiej jest ją przekonać wysokimi zarobkami czy innymi warunkami, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo korzystne. Jednak warto uważnie przyglądać się ogłoszeniom, aby później nie było z powodu odpowiedzi na tę ofertę nieprzyjemnych konsekwencji.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK