reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wszyscy pamiętamy, kiedy rozpoczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a granice nie stanowią już bariery takiej jak niegdyś, duża część rodaków zdecydowała się na poszukiwanie pracy lepiej płatnej, która pozwoliłaby uzyskać środki finansowe, o które trudno w Polsce dla przeciętnego obywatela.

Osoby mieszkające i pracujące zagranicą mają bardzo różne doświadczenia związane z tymi wyjazdami. Dla jednych była to ogromna szansa i możliwość podreperowania budżetu domowego, dla jeszcze innych szansa na poznanie nowego języka, kultury i obyczajów. Inni natomiast mówią o zaprzepaszczeniu szansy na pracę zgodną ze swoim wykształceniem, bowiem nie mieli takiej okazji zagranicą i pracowali poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Bez względu na to, jakie doświadczenia mają osoby pracujące poza granicami kraju, można zaobserwować znaczny wzrost powracających. I wcale nie są to tylko i wyłącznie osoby, których kariera zawodowa legła w gruzach i nie widzieli szansy na pracę. Powracający z zagranicy są zarówno ci, którym się udało, jak i ci, którzy źle wspominają obcy kraj.
Z czego może wynikać taka nagła fala powrotów? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest kryzys ekonomiczny, którzy odbił się dość znacznie na gospodarce całego świata. Wynagrodzenie proponowane pracownikom często jest niższe od tego, co osoby pamiętają jeszcze trzy czy cztery lata temu. Jeśli osoby wyjechały z zamiarem zarobienia w jak najkrótszym czasie pieniędzy na dom, rozpoczęcie własnej działalności czy na inne cele, wówczas okazuje się, że realizacja tych zamierzeń nie jest już tak oczywista, a ponadto nie staje się tak opłacalna.

Inną przyczyną jest wspomniany wcześniej brak możliwości pracy zgodnie ze swoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. Jeśli osoba w Polsce ukończyła określony profil szkoły czy studiów, a zagranicą wykonywała proste czynności, do których nie potrzebne było takie wykształcenie, wówczas okazuje się, że przerwa w wykonywaniu danego zawodu, w pewnych przypadkach zupełnie dezaktualizuje informacje i umiejętności. Jeśli osoba po szkole czy studiach nie podjęła jeszcze żadnej pracy w zawodzie, wówczas – po kilkuletniej pracy zagranicą – może jej być bardzo trudno odnaleźć się na polskim rynku bez żadnej praktyki w zawodzie.

Zobacz również serwis: Praca za granicą

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama