Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Małgorzata Czarnota
Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wyjazdy Polaków do krajów Unii Europejskiej

Wszyscy pamiętamy, kiedy rozpoczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a granice nie stanowią już bariery takiej jak niegdyś, duża część rodaków zdecydowała się na poszukiwanie pracy lepiej płatnej, która pozwoliłaby uzyskać środki finansowe, o które trudno w Polsce dla przeciętnego obywatela.

Osoby mieszkające i pracujące zagranicą mają bardzo różne doświadczenia związane z tymi wyjazdami. Dla jednych była to ogromna szansa i możliwość podreperowania budżetu domowego, dla jeszcze innych szansa na poznanie nowego języka, kultury i obyczajów. Inni natomiast mówią o zaprzepaszczeniu szansy na pracę zgodną ze swoim wykształceniem, bowiem nie mieli takiej okazji zagranicą i pracowali poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Wzrost liczby powracających

Bez względu na to, jakie doświadczenia mają osoby pracujące poza granicami kraju, można zaobserwować znaczny wzrost powracających. I wcale nie są to tylko i wyłącznie osoby, których kariera zawodowa legła w gruzach i nie widzieli szansy na pracę. Powracający z zagranicy są zarówno ci, którym się udało, jak i ci, którzy źle wspominają obcy kraj.
Z czego może wynikać taka nagła fala powrotów? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest kryzys ekonomiczny, którzy odbił się dość znacznie na gospodarce całego świata. Wynagrodzenie proponowane pracownikom często jest niższe od tego, co osoby pamiętają jeszcze trzy czy cztery lata temu. Jeśli osoby wyjechały z zamiarem zarobienia w jak najkrótszym czasie pieniędzy na dom, rozpoczęcie własnej działalności czy na inne cele, wówczas okazuje się, że realizacja tych zamierzeń nie jest już tak oczywista, a ponadto nie staje się tak opłacalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną przyczyną jest wspomniany wcześniej brak możliwości pracy zgodnie ze swoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. Jeśli osoba w Polsce ukończyła określony profil szkoły czy studiów, a zagranicą wykonywała proste czynności, do których nie potrzebne było takie wykształcenie, wówczas okazuje się, że przerwa w wykonywaniu danego zawodu, w pewnych przypadkach zupełnie dezaktualizuje informacje i umiejętności. Jeśli osoba po szkole czy studiach nie podjęła jeszcze żadnej pracy w zawodzie, wówczas – po kilkuletniej pracy zagranicą – może jej być bardzo trudno odnaleźć się na polskim rynku bez żadnej praktyki w zawodzie.

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Inną przyczyną powrotów jest sama forma życia zagranicą. Często osoby nie tworzą tam domów, a jedynie coś na jego kształt. Wynajmują domy i mieszkania w kilka czy kilkanaście osób, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe, gdyż mieszkanie w dość dużym zagęszczeniu jest frustrujące, a ponadto zdarza się tak, że dzieli się mieszkanie z przypadkowymi osobami, co może prowadzić do konfliktów.

Bardzo często rodziny się dzielą poprzez wyjazdy do pracy zagranicę. Wyjeżdża np. tylko ojciec, a w Polsce zostawia żonę wraz z dziećmi. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ taka rozłąka może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na relacje i więzi w rodzinie.

Gorsze warunki finansowe, brak możliwości rozwoju, a przede wszystkim tęsknota za krajem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na powrót. Czasem przejawy dyskryminacji, gorsze traktowanie przez obcokrajowców itp. tylko utwierdzają rodaków w przekonaniu, że już czas wracać i poszukiwać pracy w Polsce. Jak się wydaje, najtrudniej przezwyciężyć bariery psychologiczne czyli poczucie osamotnienia, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, brak przyjaciół i rodziny itp. To powoduje, że osoby bardzo łatwo się zniechęcają, a to z kolei wpływa na ich jakość pracy. Im mniej wparcia ze strony bliskich tym większa determinacja w decyzji o powrocie.

Poszukiwanie pracy w Polsce

Osoby, które przez pewien czas – czasem bardzo długi – nie miały do czynienia z Polskim rynkiem pracy, są zmuszeni do tego, aby się z nim zapoznać oraz do niego przystosować. To bardzo często są zdecydowanie inne metody poszukiwania pracy niż w kraju, w którym osoba tej pracy szukała. Przez to, że rynek jest inny, również pracodawcy mają zupełnie inne oczekiwania i są w stanie zagwarantować bardzo różne warunki pracy czy płacy. Duża część osób po konfrontacji w polskim rynkiem pracy jest bardzo zniechęcona do dalszych poszukiwań. Dlatego tak ważne, aby odpowiednio się do tego przygotować, aby przedwcześnie się nie poddać.

Dobrze, aby przedstawić swój pobyt zagranicą jako wartość, która może stanowić atut dla pracodawcy. Jest to unikalne doświadczenie, choćby ze względów językowych, które nie może się równać z żadną nauką języka obcego w szkole. Świadczy także o samodzielności, zaradności oraz zdolnościach adaptacyjnych do nowego środowiska.

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Numer telefonu jak drugi PESEL, ale nie lubimy płacić za usługi [BADANIE]

  Co drugi Polak uważa numer telefonu za swój drugi PESEL. W parze z powszechnością usług telekomunikacyjnych idzie jednak niechęć do płacenia za te usługi.

  Nowy projekt zakłada zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych

  Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. 

  Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego dwa razy w roku? Odpowiedź MRiPS

  Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich powinno to ulec zmianie. Ministerstwo rodziny nie prowadzi prac nad zmianą tych zasad.

  Jak przygotować dziecko na bezpieczne wakacje?

  Przed nami sezon kolonii i obozów letnich. Czas, kiedy wysyłamy swoje pociechy na dłuższe wyjazdy z rówieśnikami i pod opieką wyszkolonych wychowawców. Często zdarza się, że rodzice nie zdają sobie sprawy, jakie prawa przysługują ich dzieciom, a także jak wygląda kontrola obozów pod względem prawnym. 

  Emerytury pomostowe. Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność"

  Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

  Podróż pociągiem. Zmieniają się prawa i obowiązki pasażerów w UE

  Nowe zasady wypłacania odszkodowań za opóźniony pociąg i sprzedaży wspólnych biletów przez przewoźników, polepszenie sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami, zmiany w zasadach oferowania usługi przewozu rowerów – to tylko niektóre istotne zmiany, które wprowadza nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

  Oszuści podszywają się pod ZUS. Na co uważać?

  ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

  Jarosław Kaczyński: droga do emerytur stażowych została otwarta

  Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola w środę.

  Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

  Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

  Rząd przyjął nowelę ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. Projekt zakłada m.in. zapewnienie członkom zespołu ubezpieczenia od porwania i okupu w czasie, kiedy realizują oni swoje zadania.

  Boże Ciało 2023: Ołtarze, procesje i dywany kwietne. Co to za święto?

  Boże Ciało to jedno z czerwcowych świąt ruchomych i bardzo ważny dzień w Kościele katolickim. W tym roku wypada 8 czerwca, czyli już jutro. Jaką tradycję ma Boże Ciało? Czy jest dniem wolnym od pracy?

  System kaucyjny od 2025 r. Jakie opakowania obejmie?

  Rząd przyjął nowe przepisy, które wprowadzą system kaucyjny od 1 stycznia 2025 r. Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych.

  Ważny dla frankowiczów i banków wyrok TSUE coraz bliżej

  Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno frankowicze, jak i, znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

  Wyrok TSUE: upadek reformy sądownictwa tuż przed wyborami

  Reforma sądownictwa była flagowym projektem rządu, który miał być sukcesem, a skończył się klęską. Na horyzoncie utrata miliardów euro. Rząd udaje, że nie przegrał. Szanse na obronę nowej wizji sądownictwa stały się jednak znikome.

  Czy Sąd Najwyższy może kontrolować korzystanie z prawa łaski przez Prezydenta RP?

  Wyrok Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. o uchyleniu umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Stosowanie aktu łaski to uprawnienie osobiste prezydenta; żaden sąd nie ma prawa kontrolowania wykonania prerogatywy - powiedziała PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

  Boże Ciało 2023: Czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy to święto nakazane?

  Boże Ciało 2023. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, wypada w tym roku 8 czerwca. Czy tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest dla katolików obowiązkowe? Sprawdzamy, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła.

  Choroby cywilizacyjne zabijają Polaków. Co obniża jakość i długość życia?

  Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Obniżają one jakość i skracają długość życia, będąc głównym powodem przedwczesnych zgonów. O tym, jak im zapobiegać dyskutowali uczestnicy 7. edycji wydarzenia z cyklu „Healthcare Policy Summit”, które poświęcone zostało chorobom cywilizacyjnym.

  Ponad 400 pokrzywdzonych przez rzeszowską piramidą finansową. Będą pierwsze wyroki?

  Piramida finansowa. Jeszcze w tym miesiącu Sąd Okręgowy w Rzeszowie ma zająć się sprawą piramidy finansowej spółek z grupy Madmag. Według prawników, to właściwy moment na podjęcie czynności przez osoby pokrzywdzone, których jest ponad 400. Wartość szkody opiewa na kwotę przeszło 20 mln zł. 

  TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 roku narusza prawo UE

  W dniu 5 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w wyroku, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej. W ten sposób TSUE uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 roku. Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej - dodał.

  Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia

  Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia – od którego dnia może go otrzymać? Pracownik 50+ zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Od 15. dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy. 

  Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. 14-dniowy termin złożenia wniosku do TK zostanie dochowany

  14-dniowy termin złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich zostanie dochowany - zapewniał w poniedziałek w TVP 1 prezydencki minister Andrzej Dera.

  Jak wymieniać złotówki na inne waluty podczas wakacji? Wakacyjny poradnik

  Gdzie wymienić złotówki na inną walutę, żeby później nie żałować? Oto porady na wakacje!

  Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

  54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

  Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

  Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

  800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.