REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Wyjazdy Polaków do krajów Unii Europejskiej

REKLAMA

Wszyscy pamiętamy, kiedy rozpoczęły się masowe wyjazdy Polaków zagranicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a granice nie stanowią już bariery takiej jak niegdyś, duża część rodaków zdecydowała się na poszukiwanie pracy lepiej płatnej, która pozwoliłaby uzyskać środki finansowe, o które trudno w Polsce dla przeciętnego obywatela.

Osoby mieszkające i pracujące zagranicą mają bardzo różne doświadczenia związane z tymi wyjazdami. Dla jednych była to ogromna szansa i możliwość podreperowania budżetu domowego, dla jeszcze innych szansa na poznanie nowego języka, kultury i obyczajów. Inni natomiast mówią o zaprzepaszczeniu szansy na pracę zgodną ze swoim wykształceniem, bowiem nie mieli takiej okazji zagranicą i pracowali poniżej swoich kwalifikacji zawodowych.

Wzrost liczby powracających

REKLAMA

Bez względu na to, jakie doświadczenia mają osoby pracujące poza granicami kraju, można zaobserwować znaczny wzrost powracających. I wcale nie są to tylko i wyłącznie osoby, których kariera zawodowa legła w gruzach i nie widzieli szansy na pracę. Powracający z zagranicy są zarówno ci, którym się udało, jak i ci, którzy źle wspominają obcy kraj.
Z czego może wynikać taka nagła fala powrotów? Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest kryzys ekonomiczny, którzy odbił się dość znacznie na gospodarce całego świata. Wynagrodzenie proponowane pracownikom często jest niższe od tego, co osoby pamiętają jeszcze trzy czy cztery lata temu. Jeśli osoby wyjechały z zamiarem zarobienia w jak najkrótszym czasie pieniędzy na dom, rozpoczęcie własnej działalności czy na inne cele, wówczas okazuje się, że realizacja tych zamierzeń nie jest już tak oczywista, a ponadto nie staje się tak opłacalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną przyczyną jest wspomniany wcześniej brak możliwości pracy zgodnie ze swoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem. Jeśli osoba w Polsce ukończyła określony profil szkoły czy studiów, a zagranicą wykonywała proste czynności, do których nie potrzebne było takie wykształcenie, wówczas okazuje się, że przerwa w wykonywaniu danego zawodu, w pewnych przypadkach zupełnie dezaktualizuje informacje i umiejętności. Jeśli osoba po szkole czy studiach nie podjęła jeszcze żadnej pracy w zawodzie, wówczas – po kilkuletniej pracy zagranicą – może jej być bardzo trudno odnaleźć się na polskim rynku bez żadnej praktyki w zawodzie.

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Inną przyczyną powrotów jest sama forma życia zagranicą. Często osoby nie tworzą tam domów, a jedynie coś na jego kształt. Wynajmują domy i mieszkania w kilka czy kilkanaście osób, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe, gdyż mieszkanie w dość dużym zagęszczeniu jest frustrujące, a ponadto zdarza się tak, że dzieli się mieszkanie z przypadkowymi osobami, co może prowadzić do konfliktów.

REKLAMA

Bardzo często rodziny się dzielą poprzez wyjazdy do pracy zagranicę. Wyjeżdża np. tylko ojciec, a w Polsce zostawia żonę wraz z dziećmi. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ taka rozłąka może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na relacje i więzi w rodzinie.

Gorsze warunki finansowe, brak możliwości rozwoju, a przede wszystkim tęsknota za krajem powodują, że coraz więcej osób decyduje się na powrót. Czasem przejawy dyskryminacji, gorsze traktowanie przez obcokrajowców itp. tylko utwierdzają rodaków w przekonaniu, że już czas wracać i poszukiwać pracy w Polsce. Jak się wydaje, najtrudniej przezwyciężyć bariery psychologiczne czyli poczucie osamotnienia, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, brak przyjaciół i rodziny itp. To powoduje, że osoby bardzo łatwo się zniechęcają, a to z kolei wpływa na ich jakość pracy. Im mniej wparcia ze strony bliskich tym większa determinacja w decyzji o powrocie.

Poszukiwanie pracy w Polsce

Osoby, które przez pewien czas – czasem bardzo długi – nie miały do czynienia z Polskim rynkiem pracy, są zmuszeni do tego, aby się z nim zapoznać oraz do niego przystosować. To bardzo często są zdecydowanie inne metody poszukiwania pracy niż w kraju, w którym osoba tej pracy szukała. Przez to, że rynek jest inny, również pracodawcy mają zupełnie inne oczekiwania i są w stanie zagwarantować bardzo różne warunki pracy czy płacy. Duża część osób po konfrontacji w polskim rynkiem pracy jest bardzo zniechęcona do dalszych poszukiwań. Dlatego tak ważne, aby odpowiednio się do tego przygotować, aby przedwcześnie się nie poddać.

Dobrze, aby przedstawić swój pobyt zagranicą jako wartość, która może stanowić atut dla pracodawcy. Jest to unikalne doświadczenie, choćby ze względów językowych, które nie może się równać z żadną nauką języka obcego w szkole. Świadczy także o samodzielności, zaradności oraz zdolnościach adaptacyjnych do nowego środowiska.

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA