| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Zakończenie adopcji - kiedy możliwe

Zakończenie adopcji - kiedy możliwe

Przysposobienie, potocznie zwane adopcją, może zostać rozwiązane zarówno na żądanie rodzica jak i przysposobionego dziecka. Do stwierdzenia zakończenia adopcji konieczne jest orzeczenie sądu opiekuńczego.

Ważne powody

Adopcja powinna być węzłem dozgonnym i tylko szczególnie ważne przyczyny mogą prowadzić do jej rozwiązania. Jedną z głównych przyczyn na jakie można się powołać jest trwały i całkowity rozkład więzi rodzinnych. Również w przypadku znęcania się adoptowanego nad rodzicem oraz w sytuacji odwrotnej, strona poszkodowana może żądać, aby sąd stosunek przysposobienia rozwiązał.

Konsekwencje orzeczenia

Wraz z orzeczeniem rozwiązania przysposobienia ustają wszystkie jego skutki. Następuje powrót do poprzednich więzów pokrewieństwa, władzy rodzicielskiej i zasad spadkobrania. Jednak sąd może wprowadzić wyjątki i pozostawić przy życiu niektóre obowiązki. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku alimentacyjnego na rzecz przysposobionego oraz kwestii imienia i nazwiska. Zasadniczo przysposobiony zachowuje imię i nazwisko nabyte przez adopcję, jednak z ważnych powodów oraz na żądanie przysposobionego sąd orzeka o powrocie do pierwotnego nazwiska.

Zobacz również: Kto i jak może zostać rodziną zastępczą

Niedopuszczalność rozwiązania

Nie jest możliwe skuteczne rozwiązanie przysposobienia całkowitego. Polega ono na całkowitym zerwaniu więzi pomiędzy dzieckiem a jego biologicznymi rodzicami, nabyciu przez przysposobionego nowego stanu cywilnego oraz sporządzeniu nowego aktu urodzenia, w którym wpisuje się przysposabiających jako rodziców – wszystko to odbywa się za zgodą biologicznych rodziców dziecka.

Zakończenie adopcji nie jest również możliwe, gdy wskutek niego mogłoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. Także po śmierci dziecka lub rodzica, chyba, że ten ostatni zmarł już po wszczęciu postępowania, rozwiązanie jest niemożliwe.

Ochrona dziecka

Należy pamiętać, że przysposobienie służy przede wszystkim dziecku, przez co sądy skrupulatnie badają każdy przypadek przed wydaniem orzeczenia. 

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK