| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Tak, na takie rozwiązanie pozwala art. 102 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim, w umowie darowizny na rzecz dziecka (jak również w testamencie czyniącym jest spadkobiercą lub zapisobiorcą) – można zastrzec, iż zarząd nad tym majątkiem może zostać powierzony innym osobom niż rodzice.

W szczególności może to być sam darczyńca, jak również jego osoba zaufana, która będzie trzymać pieczę nad zarządem majątkiem obdarowanego dziecka

Jeśli darczyńca (spadkodawca) nie wskaże osoby zarządcy, jego rolę będzie pełnił kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Zobacz również: Jak zarządzać majątkiem dziecka?

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »