| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

W pierwszej „fazie” sąd uwzględniając sytuację majątkową tylko zagrozi opornemu rodzicowi nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej. Jeżeli to nie pomoże i rodzic nadal nie wypełnia swojego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie postępowania w przypadku utrudniania kontaktów należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.

Przed wydaniem orzeczenia, sąd wysłuchuje uczestników postępowania.

Kontakty dziecka z członkami dalszej rodziny

Przepisy dotyczące kontaktów dziecka z rodzicami stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Oznacza to, iż podobnie jak w przypadku rodziców sąd może ustalić kontakty również z wymienionymi powyżej członkami rodziny, uwzględniając dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Kontakty z dzieckiem

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK