REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Wioleta Matela
rodzina jedzenie Fotolia
rodzina jedzenie Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Warto pamiętać, iż kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. W praktyce oznacza to, iż rodzic ma prawo do kontaktowania się z dzieckiem nawet, jeżeli został on pozbawiony władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

Kontakty po rozwodzie

REKLAMA

Obecnie orzeczenie o kontaktach z dzieckiem stanowi obligatoryjną część wyroku rozwodowego.  W tej kwestii sąd uwzględnia porozumienie małżonków o kontaktach z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. W planie wychowawczym rodzice uzgadniają m. in. sposób spędzania świąt i innych uroczystości rodzinnych.

W rodzicielskim planie wychowawczym może znaleźć się na przykład takie rozstrzygnięcie: „Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dziecko spędza z matką w jej miejscu zamieszkania. 25 grudnia i 26 grudnia do godz. 16:00 dziecko przebywa u ojca w jego miejscu zamieszkania. Ojciec przyjeżdża po dziecko w dniu 25 grudnia i odwozi je do miejsca zamieszkania matki w dniu 26 grudnia do godz. 16:00.”

Więcej porad na temat ustalenia kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej znajduje się w artykule: Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej? oraz Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić?

Gdy rodzice nie mogą się porozumieć

Jeżeli rodzice nie są zgodni co do kontaktów z dzieckiem, każdemu z nich przysługuje prawo zwrócenia się do sądu o ich ustalenie. W piśmie procesowym wskażmy proponowane przez nas terminy oraz formę kontaktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również przykładowy wniosek do sądu o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem

Sąd wydając orzeczenie o kontaktach powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Bierze również pod uwagę rozsądne życzenia dziecka. Warto pamiętać, iż zarówno orzeczenie o kontaktach zawarte w wyroku rozwodowym, jak i określone przez sąd opiekuńczy może zostać zmienione przez sąd, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Nie tylko odwiedziny

Kontakty rodziców z dziećmi mogą przybierać różne formy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia tu przykładowo: przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Kontakt utrudniony

Może się zdarzyć, iż nawet pomimo ustalonych kontaktów, rodzice nie stosują się do wcześniejszych postanowień sądu.

Od 13 sierpnia 2011 r. rodzicom, pod których pieczą dziecko pozostaje i którzy nie wykonują (lub wykonują w sposób niewłaściwy) obowiązków wynikających z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem albo mediatorem, sąd może wymierzyć karę grzywny. Takie same sankcje czekają rodziców uprawnionych do kontaktu z dzieckiem oraz tych, którym kontaktów zakazano.

Zobacz również: Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem - jakie zmiany?

W pierwszej „fazie” sąd uwzględniając sytuację majątkową tylko zagrozi opornemu rodzicowi nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej. Jeżeli to nie pomoże i rodzic nadal nie wypełnia swojego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.

Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie postępowania w przypadku utrudniania kontaktów należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.

Przed wydaniem orzeczenia, sąd wysłuchuje uczestników postępowania.

Kontakty dziecka z członkami dalszej rodziny

Przepisy dotyczące kontaktów dziecka z rodzicami stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Oznacza to, iż podobnie jak w przypadku rodziców sąd może ustalić kontakty również z wymienionymi powyżej członkami rodziny, uwzględniając dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Kontakty z dzieckiem

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA