reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej?

Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej?

Małżonkowie mogą samodzielnie ustalić kontakty z dzieckiem jeszcze w trakcie trwania procesu o rozwód. Podpowiadamy jak sporządzić odpowiednie porozumienie.

Rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem stanowią obligatoryjną cześć wyroku rozwodowego. Rodzice sami mogą kształtować sposób kontaktów z dzieckiem. w tym celu powinni przedstawić plan wychowawczy. Sąd uwzględni porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Jak sporządzić rodzicielski plan wychowawczy?

Ważne jest, aby rodzicielski plan wychowawczy był efektem zgodnych ustaleń małżonków. Nie musi być sporządzony wspólnie przez małżonków. Może zostać napisany przez jednego z nich  i zaakceptowany przez drugiego.  W sporządzeniu planu wychowawczego może pomóc np. mediator.

Warto pamiętać, iż nie ma jednolitego wzoru ani szczegółowych wymagań dotyczących porozumienia.  Rodzice w porozumieniu zawierają rozwiązania dotyczące spędzania z dzieckiem wolnego czasu, organizacji ferii i wakacji szkolnych oraz świąt i innych uroczystości rodzinnych.  Porozumienie może także zawierać sposoby kontaktowania się z dzieckiem (np. telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej, przez skype’a).

W rodzicielskim planie wychowawczym zamieszcza się nie tylko ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem, ale również władzy rodzicielskiej. Rodzice ustalają ważne kwestie takie jak edukacja dziecka, leczenie, wychowanie religijne itp.

Zobacz również: Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

Rodzicielski plan wychowawczy określa sposób spełniania przez rodziców obowiązku alimentacyjnego oraz ustalenia dotyczące istotnych spraw dziecka (np. wskazanie, iż o istotnych sprawach dziecka rodzice będą rozstrzygali wspólnie.

Kontakty z dzieckiem mogą zostać opisane w sposób niezwykle szczegółowy, z uwzględnieniem konkretnych terminów oraz miejsc spotkań z rodzicem, a nawet sposobu dojazdu i odwożenia dziecka do drugiego rodzica.

Co z rodzicami utrudniającymi kontakty po rozwodzie?

Od 13 sierpnia 2011 r. obowiązują nowe sposoby dyscyplinujące rodzica utrudniającego kontakty z dzieckiem. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Podobnie sąd postąpi w przypadku sytuacji odwrotnej, kiedy kontakty utrudnia osoba do nich uprawniona lub taka, której kontaktu zakazano. Gdy wskazana osoba nadal nie wykonuje swojego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje zapłatę należnej sumy pieniężnej.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama