| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Zmiany w składkach OFE

Zmiany w składkach OFE

Nowelizacja ustaw związanych z systemem zabezpieczenia społecznego zakłada, że
do OFE będzie trafiało 2,3% składki, zaś pozostała część zostanie przekazana na subkonta w ZUS. Zmiany te pozwolą do 2020 roku obniżyć dług publiczny.

W uzasadnieniu do ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych czytamy, że podstawowym celem proponowanych zmian jest ograniczenie tempa przyrostu państwowego długu publicznego przez zmniejszenie kosztów wprowadzenia II filara kapitałowego przy jednoczesnym zachowaniu neutralności tego rozwiązania dla wysokości emerytur z obowiązkowej części systemu emerytalnego oraz stymulowanie wzrostu poziomu oszczędności emerytalnych, a tym samym i całkowitych stóp zastąpienia. Cele te będą realizowane przez przesunięcie części składki emerytalnej na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS (zachowujące integralność II filaru), zmiany limitów inwestycyjnych OFE (a na dalszym etapie także zmiany w polityce inwestycyjnej OFE) oraz wprowadzenie zachęt podatkowych do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Zobacz także dział: OFE

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje się wprowadzenie podziału części składki na ubezpieczenie emerytalne przez wskazanie, iż część składki na ubezpieczenie emerytalne wydzielona na II filar będzie przekazywana do OFE (od 2017 r. - 3,5 %), a druga część ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym w ZUS w ramach konta ubezpieczonego (od 2017 r. - 3,8 %).

Zgodnie z przedkładanym projektem dojdzie do zmniejszenia części składki przekazywanej do OFE. Mimo to zostanie zachowana integralność II filara, do którego w dalszym ciągu będzie trafiać 7,3 % składki emerytalnej, zaś środki tam gromadzone podlegać będą dziedziczeniu na zasadach analogicznych jak obecnie. W ramach tej części składki 2,3 % będzie przekazywane w gotówce do OFE (w 2011 r.), zaś pozostała część będzie zapisywana na indywidualnym subkoncie emerytalnym w ZUS. W kolejnych latach część składki emerytalnej przekazywanej do OFE będzie się kształtować zgodnie z wartościami przedstawionym w tabeli:

Docelowo 3,5 % składki emerytalnej będzie przekazywane do OFE, a więc blisko połowa obecnej wysokości składki. Założenie takiej ścieżki zmiany części składki kierowanej do OFE podyktowane jest troską o sytuację sektora finansów publicznych. W okresie zwiększonych zagrożeń, w latach 2011 i 2012, nastąpi najgłębsze obniżenie poziomu składki do OFE, do 2,3 % podstawy wymiaru składki. W kolejnych latach, wraz z zakładaną poprawą sytuacji finansów publicznych, część składki kierowana do OFE będzie podnoszona do docelowego poziomu 3,5 % podstawy wymiaru.

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Źródło: Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Część składki na ubezpieczenie emerytalne wydzielona na II filar będzie przekazywana do OFE.
Część składki na ubezpieczenie emerytalne wydzielona na II filar będzie przekazywana do OFE.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK