reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Od stycznia 2012 r. szykują się zmiany w ustawie o funduszach emerytalnych. Nowelizacja przepisów przenosi obowiązek zawiadomienia o zmianie funduszu z osoby która go zmienia na fundusz, do którego przystępuje.

Zmiana funduszu

Uczestnik OFE nie musi przez cały okres działalności zawodowej pozostawać w początkowo wybranym funduszu. Ustawodawca dopuścił bowiem możliwość zmiany funduszu, zabezpieczając tym samym konkurencyjność podmiotów działających na rynku.

Opłaty

Zmiana OFE od 1.05.2011 r. jest bezpłatna.

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

Nowelizacja przepisów

Dotychczas członek otwartego funduszu, których decydował się na przystąpienie do innego otwartego funduszu, był obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Projekt nowelizacji przepisów zawiera nowe rozwiązania dotyczące zmiany przez ubezpieczonego dotychczasowego funduszu emerytalnego.

Zgodnie z nowymi założeniami, w przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Proponuje się również przeniesienie ciężaru obowiązku zawiadomienia dotychczasowego OFE - z ubezpieczonego na fundusz emerytalny, do którego ubezpieczony przystąpił. Oznacza to, że jeżeli członek OFE przystępuje do innego OFE, fundusz ten jest obowiązany zawiadomić na piśmie dotychczasowy OFE o zawarciu umowy z tym członkiem.

Jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, fundusz ten jest obowiązany zawiadomić na piśmie dotychczasowy otwarty fundusz o zawarciu umowy z tym członkiem. Umowa z dotychczasowym funduszem ulega rozwiązaniu z dniem dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych

Ranking OFE

Zmieniając fundusz emerytalny warto zajrzeć do rankingu funduszy. Najlepszymi pod względem stopy zwrotu, liczby członków i pobieranych prowizji są: ING, Generali, Polsat, PZU i Aviva.

Zobacz także serwis: Emerytury 2011

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 marcia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym.
W przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama