reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Od stycznia 2012 r. szykują się zmiany w ustawie o funduszach emerytalnych. Nowelizacja przepisów przenosi obowiązek zawiadomienia o zmianie funduszu z osoby która go zmienia na fundusz, do którego przystępuje.

Zmiana funduszu

Uczestnik OFE nie musi przez cały okres działalności zawodowej pozostawać w początkowo wybranym funduszu. Ustawodawca dopuścił bowiem możliwość zmiany funduszu, zabezpieczając tym samym konkurencyjność podmiotów działających na rynku.

Opłaty

Zmiana OFE od 1.05.2011 r. jest bezpłatna.

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

Nowelizacja przepisów

Dotychczas członek otwartego funduszu, których decydował się na przystąpienie do innego otwartego funduszu, był obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Projekt nowelizacji przepisów zawiera nowe rozwiązania dotyczące zmiany przez ubezpieczonego dotychczasowego funduszu emerytalnego.

Zgodnie z nowymi założeniami, w przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Proponuje się również przeniesienie ciężaru obowiązku zawiadomienia dotychczasowego OFE - z ubezpieczonego na fundusz emerytalny, do którego ubezpieczony przystąpił. Oznacza to, że jeżeli członek OFE przystępuje do innego OFE, fundusz ten jest obowiązany zawiadomić na piśmie dotychczasowy OFE o zawarciu umowy z tym członkiem.

Jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, fundusz ten jest obowiązany zawiadomić na piśmie dotychczasowy otwarty fundusz o zawarciu umowy z tym członkiem. Umowa z dotychczasowym funduszem ulega rozwiązaniu z dniem dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych

Ranking OFE

Zmieniając fundusz emerytalny warto zajrzeć do rankingu funduszy. Najlepszymi pod względem stopy zwrotu, liczby członków i pobieranych prowizji są: ING, Generali, Polsat, PZU i Aviva.

Zobacz także serwis: Emerytury 2011

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 marcia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym.
W przypadku przystąpienia do otwartego funduszu zawarcie umowy z tym funduszem następuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama