| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Natomiast zgłoszenie wniosku w 2010r. po ukończeniu przez panią wieku 60 lat oznacza, że 70% emerytury będzie obliczone wg starych zasad, a 30% wg nowych zasad.

Podstawa prawna:

Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę

Najprawdopodobniej spełnię wszystkie warunki stażowe wymagane do przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycielską bez względu na wiek do dnia 31.12.2008 r. Chciałam zapytać, do kiedy należy złożyć wniosek do ZUS o ustalenie takiego prawa. Czy przed 31 grudnia, czy po tym dniu? W moim oddziale ZUS nadal twierdzą, że muszę z tym dniem rozwiązać umowę o pracę. Na jaką podstawę prawną mam się powołać?

W myśl przepisów art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczyciel spełniający do dnia 31 grudnia 2008 r. warunki dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej może uzyskać emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy, w trybie określonym w tym przepisie. Z tym że przepis ust. 2a art. 88 stanowi, że warunek rozwiązania stosunku pracy nie musi być spełniony do dnia 31.12.2008 r.

Zatem rozwiązanie stosunku pracy jak również zgłoszenie wniosku o emeryturę może nastąpić po tej dacie.

Wobec powyższego aby uzyskać emeryturę w myśl powołanego przepisu, nie musi pani przed dniem 1.01.2009r. rozwiązywać stosunku pracy, jak również składać wniosku o przyznanie tego świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury wcześniejszej.

Dodać należy, że wcześniejsza emerytura nauczycielska , będzie obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, nawet jeżeli warunki do wcześniejszej emerytury zostały spełnione do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli wysokość emerytury będzie obliczona w części wg starych zasad i w części wg nowych zasad.

Proporcje te są różne i zależą od roku, w którym osiągnięty zostanie wiek emerytalny wynoszący dla kobiety 60 lat – albo ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad.

Podstawa prawna:

Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »