| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Natomiast zgłoszenie wniosku w 2010r. po ukończeniu przez panią wieku 60 lat oznacza, że 70% emerytury będzie obliczone wg starych zasad, a 30% wg nowych zasad.

Podstawa prawna:

Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę

Najprawdopodobniej spełnię wszystkie warunki stażowe wymagane do przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycielską bez względu na wiek do dnia 31.12.2008 r. Chciałam zapytać, do kiedy należy złożyć wniosek do ZUS o ustalenie takiego prawa. Czy przed 31 grudnia, czy po tym dniu? W moim oddziale ZUS nadal twierdzą, że muszę z tym dniem rozwiązać umowę o pracę. Na jaką podstawę prawną mam się powołać?

W myśl przepisów art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczyciel spełniający do dnia 31 grudnia 2008 r. warunki dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej może uzyskać emeryturę bez względu na wiek pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy, w trybie określonym w tym przepisie. Z tym że przepis ust. 2a art. 88 stanowi, że warunek rozwiązania stosunku pracy nie musi być spełniony do dnia 31.12.2008 r.

Zatem rozwiązanie stosunku pracy jak również zgłoszenie wniosku o emeryturę może nastąpić po tej dacie.

Wobec powyższego aby uzyskać emeryturę w myśl powołanego przepisu, nie musi pani przed dniem 1.01.2009r. rozwiązywać stosunku pracy, jak również składać wniosku o przyznanie tego świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury wcześniejszej.

Dodać należy, że wcześniejsza emerytura nauczycielska , będzie obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, nawet jeżeli warunki do wcześniejszej emerytury zostały spełnione do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli wysokość emerytury będzie obliczona w części wg starych zasad i w części wg nowych zasad.

Proporcje te są różne i zależą od roku, w którym osiągnięty zostanie wiek emerytalny wynoszący dla kobiety 60 lat – albo ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad.

Podstawa prawna:

Art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »