| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Czym sa lata zerowe

Czym sa lata zerowe

Mam pytanie. Poieważ od przyszłego roku mają być podobno ponownie obliczane stawki emerytur na podstawie tzw. "lat zerowych" czy może ktoś mi odpowiedzieć co to są te "lata zerowe"?

Tzw. lata zerowe przyjmowane są przy ustaleniu podstawy wymiaru emerytury lub renty. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, przyjmuje się zarobki uzyskane w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie

Możliwe jest również ustalenie podstawy wymiaru od zarobków z okresu 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej, poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o świadczenie.

Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych, o których mowa wyżej , przyjmuje się lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie, chociażby ubezpieczony w niektórych z tych lat przez okres roku lub w okresie krótszym niż rok nie pozostawał w ubezpieczeniu. Oznacza to, że brak jest możliwości wyłączenia niepełnych lub pustych lat, z okresu z którego ustalana jest podstawa wymiaru.

Jeżeli np. osoba do ustalenia podstawy wymiaru wskaże zarobki z 8 kolejnych lat – wówczas brakujące 2 lata zostaną wyzerowane, czyli przy ustalaniu wskaźnika wysokości podstawy wymiaru zarobki z 8 kolejnych lat kalendarzowych zostaną przyrównane do średnich krajowych zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych – co w konsekwencji wpłynie na obniżenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru i tym samym wysokości emerytury lub renty.

Jednakże od 1 stycznia 2009r .w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczeń wprowadzone zostaną zmiany do ustawy emerytalnej, zgodnie z którymi jeżeli pracownik otrzymywał wynagrodzenie jednakże nie może z określonych przyczyn udowodnić wysokości tego wynagrodzenia wówczas, przyjmie się kwotę obowiązującego w danym okresie minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że jeżeli pracownik z określonych przyczyn nie będzie mógł wskazać do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia - zarobków z okresu 10 kolejnych lat kalendarzowych i wskaże zarobki tylko z 7 lat – wówczas w miejsce tych brakujących 3 lat zostanie przyjęte minimalne wynagrodzenie, a nie jak dotychczas „zerowe wynagrodzenie”

Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK