| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Każde prawo jazdy od stycznia 2013 roku będzie wydawane tylko na jakiś okres czasu. Ustawodawca odszedł od dożywotnich praw jazdy. Przez jaki okres czasu ważne jest prawo jazdy na poszczególne kategorie?

5 lat

Na okres 5 lat wydaje się prawo jazdy na następujące kategorie: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E.

Oznacza to, że przez 5 lat ważne jest prawo jazdy na pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t i nieprzekraczającej 7,5t, zespół pojazdów o długości co najmniej 8m złożony z samochodu ciężarowego (kategorii D1) i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 2t., pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnik rolniczym lub pojazd wolnobieżny, autobus, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny oraz zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

W przypadku kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E okres ważności prawa jazdy jest przedłużany przez starostę po przedłożeniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem albo po przedłożeniu orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Zobacz serwis: Komunikacja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK