| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

Zmiana pojazdu i zmiana licencji taksówkarskiej

Po złożeniu wniosku o zmianę licencji taksówkarskiej, taksówkarz może wykonywać przewóz innym samochodem, niż oznaczony w licencji. Nie oznacza to przewozu bez licencji.

Zgodnie z Uchwałą, przewoźnika, który posiada licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką, lecz po zmianie pojazdu i złożeniu wniosku nie otrzymał zaktualizowanej licencji, nie można traktować jak przedsiębiorcę wykonującego transport drogowy w ogóle bez licencji.

Aktualizacja licencji

Zdaniem NSA, jeżeli przedsiębiorca, zachowując 14-dniowy termin, dokona zgłoszenia zmiany pojazdu, złoży stosowne dokumenty i wniosek o dokonanie zmian danych w licencji, to należy uznać, że wypełnił on swój obowiązek i nadal może wykonywać transport drogowy taksówką na podstawie posiadanej licencji. Przedsiębiorca ten od chwili złożenia wniosku, aż do czasu otrzymania nowego egzemplarza licencji może wykonywać transport drogowy na podstawie posiadanej licencji.

Dodatkowo, NSA uznał za całkowicie nieuzasadniony pogląd, zgodnie z którym przedsiębiorca po aktualizacji otrzymuje nową licencję. NSA podkreślił, że w takiej sytuacji zostaje dokonana jedynie zmiana licencji dotychczasowej, która cały czas pozostaje w mocy, bo nie wygasła, ani nie została cofnięta.

Kara za brak licencji

NSA wskazał także, że karze za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji podlega przedsiębiorca, który nie ma w ogóle żadnej licencji na transport drogowy taksówką (np. posługuje się cudzą licencją albo licencją, która wygasła lub została cofnięta).

Zobacz: Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Podsumowanie

Podsumowując, Uchwała NSA jest korzystna dla przedsiębiorców posiadających licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Zgodnie z Uchwałą, przedsiębiorca, który zachowując 14-dniowy termin złożył wniosek o aktualizację danych pojazdu wpisanego w licencji, nie podlega karze za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez licencji.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK