| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Wyłączenie z produkcji rolnej

Aby wyjaśnić na czym polega wyłączenie z produkcji rolnej, należy rozpocząć od opisania czym jest działalność rolnicza. Otóż przez działalność rolniczą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb. Działalność rolnicza obejmuje również działalność w zakresie produkcji pszczelarskiej.

W świetle powyższego można więc stwierdzić, że wyłączenie z produkcji rolniczej oznacza wyłączenie spod prowadzenia opisanej działalności rolniczej.

Zobacz również: Jak odrolnić działkę?

Zgoda marszałka województwa

Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha – wymaga zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej,

2. gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
- wymaga zgody marszałka województwa wyrażonej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

Wniosek

Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia. Do takiego wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in.: 1 mapę na oryginalnym podkładzie geodezyjnym wraz z opisem własności gruntów; wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością (najlepiej, aby to był akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej).

Opłata roczna

Osoba, która chce wyłączyć grunty z produkcji rolnej powinna uiścić opłatę roczną od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. Faktyczne wyłączenie oznacza rzeczywiste rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowania gruntów.

W przypadku gruntów rolnych pod budynkami mieszkalnymi lub innymi budynkami i urządzeniami wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych i służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, nie uważa się za wyłączenie tych gruntów z produkcji sytuację, w której przerwa w rolniczym użytkowaniu jest spowodowana zmianą kierunków produkcji rolniczej i trwa nie dłużej niż 5 lat włącznie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, czyli właściciel danej nieruchomości gruntowej, użytkownik wieczysty, posiadacz samoistny, użytkownik, dzierżawca, zarządca, jest zobowiązana do obliczania i uiszczania opłat rocznych.

Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzyma zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia.
Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK