| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Podstawę prawną do takich działań daje wspólnocie mieszkaniowej art. 16 ustawy o własności lokali, który przewiduje, iż wspólnota może wystąpić przeciwko właścicielowi lokalu zalegającemu z czynszem, rażąco lub uporczywie naruszającemu porządek domowy albo utrudniający korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej, z żądaniem sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Oczywiście wskazać należy, iż ze względu na wagę omawianego środka, może on być stosowany jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy zaległość płatnicza właściciela jest rzeczywiście istotna jak i długotrwałą, lub naruszenia porządku domowego mają charakter rażący i powtarzający się. Wskazać należy, iż do wystąpienia z roszczeniem o sprzedaż lokalu zarząd wspólnoty potrzebuje uprzedniej uchwały wspólnoty wyrażającej zgodę na takie działania.

W toku postępowania sąd zbada czy spełnione zostały przesłanki do przymusowej sprzedaży lokalu.

Należy również pamiętać, iż w przypadku nakazania przez sąd sprzedaży lokalu, właścicielowi nie będzie  przysługiwało prawo do lokalu zastępczego.

Analogiczne przepisy dotyczące spółdzielczych własnościowych lokali zawarte zostały w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W przypadku lokali spółdzielczych z roszczeniem o zezwolenie na sprzedaż lokalu występuję zarząd spółdzielni mieszkaniowej na wniosek rady nadzorczej.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. (t.j. Dz.U.00.80.903 z późn. zm);

art. 17(10) ustawy z dnia 15 grudnia 200r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U.03.119.1116 z późn. zm.);

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »