| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

W powiecie dębickim w miejscowości Jaworze Górne doszło do osunięcia się zbocza i uszkodzenia budynku mieszkalnego, z którego ewakuowano 2 osoby.

Służby prowadzą prace przy zabezpieczaniu wyrw w wałach przeciwpowodziowych oraz wypompowywaniu wody z zalanych terenów, w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i stalowowolskim.

W dalszym ciągu na terenie województwa pracuje: 363 strażaków PSP i ok. 700 osób z OSP (łącznie ponad 1000 strażaków), 350 żołnierzy, 110 funkcjonariuszy policji. W działaniach bierze udział sprzęt straży pożarnej - 9 amfibii i 9 łodzi, policji - 44 pojazdy i 3 łodzie oraz śmigłowiec Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Polskim służbom pomaga 30 ukraińskich ratowników, którzy zabrali ze sobą 9 pojazdów specjalistycznych, w tym 4 wysokowydajne pompy.

Na terenie województwa zostało podtopionych i zalanych 21 powiatów i 95 gmin. Na terenie objętym powodzią powstało kilkadziesiąt wyrw i innych uszkodzeń w wałach przeciwpowodziowych, szczególnie w rejonie Wisły, Nowego i Starego Brnia, Trześniówki oraz Łęgu.

Dotychczas ewakuowano około 9 tys. osób z powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i mieleckiego.

Na terenie województwa prowadzone są szczepienia przeciw tężcowi osób, które miały kontakt ze skażoną wodą.

Woda w Wiśle opada mniej więcej 1 cm na godzinę. Powoli, w niektórych miejscach rozpoczynają się prace porządkowe. Stany alarmowe są nadal przekroczone na Nidzie i Kamiennej. Przekopano wał na Trześniówce, aby woda zeszła z prawobrzeżnego Sandomierza.

W województwie świętokrzyskim zostały zalane i podtopione powiaty: Busko – Zdrój, Kazimierza Wielka, Sandomierz, Staszów, Ostrowiec. Miasta i Gminy: Sandomierz, Wąchock, Koprzywnica, Połaniec, Osiek, Ożarów, Kunów. Gminy: Nowy Korczyn, Bejsce, Pacanów, Wiślica, Łubnice, Samborzec, Dwikozy, Mirzec, Łoniów, Tarłów, Stopnica, Sędziszów, Kluczewsko, Wilczyce, Iwaniska, Bodzechów, Stąporków, Oksa, Słupia Jędrzejowska, Bogoria, Nagłowice, Waśniów, Kije.

Służby sanitarne monitorują sytuację na terenie województwa. Zbadane zostaną m.in. ujęcia wody i studnie.

W gminie Pacanów od dzisiaj (25 maja br.) rozpocznie się szacowanie strat w uprawach rolnych oraz budynkach powstałych na skutek powodzi.

Zamknięcie Wału Miedzeszyńskiego i zawieszenie zajęć w szkołach zostało przedłużone do dnia dzisiejszego (25 maja). Wczoraj najwięcej interwencji w związku z zagrożeniem powodziowym, zostało podjętych na praskiej stronie miasta. W Porcie Praskim ułożono 40 tysięcy worków, interweniowano również w wielu innych punktach. Ta część Warszawy jest cały czas monitorowana ponieważ spadek wody jest powolny i wynosi około 1 cm na godzinę. Na terenie Wału Miedzeszyńskiego oraz w jego okolicy prowadzone są badania geotechniczne i geologiczne.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK