| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Na terenie województwa lubelskiego ewakuowano ponad 1,5 tys. osób. Ewakuowane osoby znajdują się m.in. w szkołach w Karczmiskach, Dobrem, Rogowie, Opolu Lubelskim, w remizach OSP we Wrzelowie (gmina Wilków) i w Basonii (gmina Józefów nad Wisłą) oraz w świetlicach w Rybitwach (gmina Józefów nad Wisłą) i w Basonii.

W działaniach ratowniczych i porządkowych na terenie województwa biorą udział m.in. strażacy PSP i OSP, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci i psychologowie. Na miejscu pracują także inspektorzy weterynaryjni i sanitarni.

Sytuacja powoli stabilizuje się. We wtorek rano (25 maja br.) na wodowskazach w Karsach i Szczucinie odnotowano poziom Wisły poniżej stanu alarmowego. Stan alarmowy nadal przekroczony jest w Sandomierzu i w Zawichoście. Stale umacniane są wały przy hucie szkła w Sandomierzu.

W wyniku powodzi na terenie województwa ewakuowanych zostało 5 746 osób. Zalanych zostało 59 miejscowości. Długość zalanych dróg wyniosła 95 km. W świętokrzyskim 20 296 osób zostało dotkniętych powodzią.

Sytuacja w dorzeczu rzeki Pilicy stabilizuje się. Jednak w dalszym ciągu istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty. Stan wód na wszystkich rzekach utrzymuje się w powyżej stanów alarmowych, za wyjątkiem rzeki Bzury, gdzie poziom wód jest powyżej stanów ostrzegawczych. Na 17 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na 4 kolejnych stany ostrzegawcze.

Na terenie 22 gmin wprowadzono alarm przeciwpowodziowy (Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów), zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe (Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz).

Na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie zwiększa się. W Uniejowie żołnierze w dalszym ciągu wykonują prace zabezpieczające.

Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (odpływ 153 m³/s, przy dopływie 155 m³/s) i Jeziorsko (odpływ 360 m³/s, przy dopływie 375 m³/s), które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych. Aktualne rezerwy objętości na tych zbiornikach wynoszą odpowiednio 3,5 % (zbiornik Sulejów - rezerwa 3,2 mln m³) oraz 8 % (zbiornik Jeziorsko - rezerwa 18 mln m³).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Janina Fornalik

Doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP; doradztwem podatkowym zajmuje się od kilkunastu lat, poprzednio w międzynarodowych firmach doradczych; specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem VAT, m.in. w działalności jednostek samorządu terytorialnego; doradza samorządom w kwestiach dotyczących rozliczania podatku VAT w bieżącej działalności, w zakresie realizowanych inwestycji oraz w ramach przekształceń, reprezentuje w postępowaniach podatkowych i sądowych; jest autorką licznych publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »