| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

W Krakowie Wisła opada - wodowskaz w Bielanach pokazuje 538 cm (przekroczony stan alarmowy o 18 cm). W mieście wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Śluzy wałowe są częściowa zamknięte, bramy w murach bulwarowych przy ul. Kościuszki zostały zamknięte. Wały są monitorowane.

W Gminie Szczurowa (powiat brzeski) w miejscowości Księże Kopacze trwa naprawianie uszkodzonych wałów na rzece Uszwica. W miejscowościach Wola Przemykowska i Natków trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków.

W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec doszło dziś w nocy (5 czerwca br.) do rozszczelnienia wału na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy.

W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) nastąpiło podtopienie terenów nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.

W powiecie nowosądeckim w gmina Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób.

W powiecie tarnowski trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. W gminach Ciężkowice i Tuchów wypompowywana jest woda z zalanych budynków.

W chwili obecnej bez prądu pozostaje ponad 7 tys. odbiorców. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.

Zobacz: Skutki powodzi dla przedsiębiorców

W Sandomierzu z terenu województwa podkarpackiego z rozerwanej opaski prawobrzeżnego i lewobrzeżnego wału Trześniówki oraz od południa (z terenu Wielowsi -dzielnicy Tarnobrzega) zalewana jest prawobrzeżna część miasta. Przerwano wypompowywanie wody ze względu na brak miejsca do jej spuszczania. W dalszym ciągu strażacy i żołnierze wzmacniają specjalne opaski na wałach w Sandomierzu-Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wód na Wiśle istnieje zagrożenie przelania się wody w tym miejscu.

W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W miejscowości Winnica ewakuowano 3 gospodarstwa ze względu na przelewanie się wody przez wał cofkowy Wisły na rzece Czarna Staszowska.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK