REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki powodzi dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Powódź może być uznana za działanie siły wyższej- która co do zasady wyłącza odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązań- nie zawsze jednak tak się dzieje, czasem samo wystąpienie powodzi w rejonie nie oznacza, że możemy uwolnić się od skutków niewykonania zobowiązania.

Kiedy powódź będzie uznana za siłę wyższą w rozumieniu kodeksu cywilnego

REKLAMA

Jeśli jesteśmy w stanie uznać, iż skutki powodzi dotykają bezpośrednio przedsiębiorstwa, wyłączając lub znacznie ograniczając jego zdolności produkcyjne możemy mówić o tzw. sile wyższej (z łac. vis maior). Siła wyższa co do zasady odnosi się do negatywnych skutków działalności przyrody- takich jak pożary lasów/łąk, powodzie, susze, śnieżyce itp. Uznaje się, że siła wyższa stanowi okoliczność, za którą nie ponosi się odpowiedzialności. Sam skutek powodzi może być różnoraki- od zniszczenia linii produkcyjnej, przez odcięcie dróg prowadzących do zakładu do braków zakresie podstawowych mediów (prądu, bieżącej wody itp.).

Pozwala to co do zasady na możliwość uniknięcia odpowiedzialności cywilnej, m.in. za:

• szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo wprawiane w ruch siłami przyrody (za pomocą gazu, pary, elektryczności itp.) (art. 435 kc)
• szkodę wyrządzoną przez oderwanie fragmentu lub zawalenie się budowli (art. 434 kc)

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie bieżącej działalności i przede wszystkim wykonywania istniejących zobowiązań siła wyższa pozwala na uniknięcie odpowiedzialności za niewykonanie lub złe wykonanie usługi. Dzieje się tak na mocy art. 471 kc.

REKLAMA

Art. 471 należy do kategorii przepisów „ius dispositivi” – co oznacza, że może być zmieniony wolą stron. Zgodnie z art. 473 kc odpowiedzialność może być rozszerzona również na okoliczności związane z siłą wyższą. W takiej sytuacji, przedsiębiorca nie może się na te okoliczności powoływać.

Istotną, kwestią związaną z kwestią siły wyższej- jest to, że musi faktycznie dotknąć danego podmiotu (osoby) sam fakt ogłoszenia np. stanu klęski żywiołowej nie musi oznaczać możliwości powołania się na siłę wyższą- jeśli przedsiębiorstwo de facto nie ucierpiało w wyniku powodzi i nie ograniczyła ona możliwości wykonania obciążających go kontraktów.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

Należyta staranność- kiedy przed skutkami powodzi należało się zabezpieczyć

REKLAMA

W zakresie odpowiedzialności kontraktowej (za wykonanie zobowiązania zgodnie z umową)- istotną instytucją jest tzw. należyta staranność wynikająca z zawodowego (przemysłowego) wykonywania działalności. W sytuacji w jakiej z uwagi na charakterystykę działalności, miejsce położenia zakładu, czy szczególne normy prawne, przedsiębiorca zobowiązany był do podjęcia czynności niwelujących lub zmniejszających skutki możliwego zalania- braki w tym zakresie mogą uniemożliwić możliwość powołania się na skutki siły wyższej.

Mimo zaistnienia siły wyższej- konieczne jest rozliczenie z kontrahentem, zwłaszcza w zakresie usług świadczonych na rzecz konsumentów (dotyczy to m.in. braków w dostawie prądu, czy zaprzestania świadczenia usług transportowych)- np. przewoźnicy muszą zwrócić koszty zakupionych a niewykorzystanych biletów kolejowych i autobusowych – w sytuacji, w której usługa ta nie mogła być świadczona z uwagi na skutki powodzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA