| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty. Są to:

1. dowód osobisty (do wglądu);

2. odpis skrócony aktu urodzenia;

3. odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie (w przypadku osoby rozwiedzionej);

4. odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (w przypadku wdowy lub wdowca).

Zobacz również: Co to jest akt małżeństwa?

Należy pamiętać, że w przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest również zezwolenie wydane przez sąd. Warto przypomnieć, że takie zezwolenie może zostać wydane kobiecie, która ukończyła 16 lat tylko z ważnych powodów i jeżeli zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Jednym z obowiązków narzeczonych jest również potwierdzenie, że nie istnieją przeszkody, które wyłączałyby możliwość zawarcia małżeństwa. Do takich przeszkód zalicza się m.in. nieodpowiedni wiek, pozostawanie w innym związku małżeńskim czy zbyt bliski stopień pokrewieństwa.

Jeżeli cudzoziemiec zamierza zawrzeć małżeństwo powinien złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument, który stwierdza, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo.

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego może zostać zawarte dopiero po upływie miesiąca od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Oczywiście, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przyspieszenia tego terminu.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Warto pamiętać, że w Polsce od 1998 roku istnieje możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ślubu zawieranego przed duchownym, a wywołującym, po spełnieniu wszelkich formalności, skutków cywilnych.

• za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł;
• za skrócenie terminu oczekiwania na ślub – 39 zł;
• za pełnomocnictwo – 17 zł.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »