| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kupno domu w trakcie trwania małżeństwa

Kupno domu w trakcie trwania małżeństwa

Kwestia własności domu nabiera znaczenia dopiero w razie ewentualnego rozpadu małżeństwa. Już wcześniej warto wiedzieć jakie prawa przysługują każdemu z małżonków odnośnie nie zawsze "wspólnej" nieruchomości.

Po pierwsze - o przynależności nieruchomości do określonego majątku decyduje pochodzenie środków, za które nabyto nieruchomość oraz moment takiego nabycia.

Bez intercyzy

Najmniej wątpliwości budzi sytuacja, w której małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej nabywają dom za środki pochodzące z ich majątku wspólnego – czyli – przykładowo - za kredyt spłacany z ich wynagrodzeń za pracę lub dochodów z innej działalności.

W takim przypadku, nieruchomość przynależy do obojga i w razie ustania małżeństwa będzie podlegać podziałowi.

W każdym przypadku nabycie nieruchomości ze środków pochodzących z majątku wspólnego wymaga zgody małżonka.

Dom tylko dla jednego małżonka

Małżonkowie kupują dom za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego przed ślubem do żony. Kto ma prawa do zakupionego domu i komu przypadnie w razie podziału majątku?

Przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem stanowią majątek odrębny małżonka. Co do zasady to co zostało nabyte w zamian za nie, również wchodzi w skład majątku osobistego. W przypadku opisanym powyżej nabyta nieruchomość powinna co do zasady stanowić własność żony.

Jednakże w prawie występuje domniemanie, że przedmiot majątkowy nabyty w trakcie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków (pod warunkiem ze pozostają we wspólności majątkowej).

Sama okoliczność, że żona jest jedyną stroną umowy sprzedaży i jedynym właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej, nie niweczy jeszcze domniemania, ze nieruchomość jest współwłasnością małżonków. Małżonek, któremu zależy, aby dom wszedł do jego majątku musi być uważny w momencie zawierania umowy sprzedaży.

W akcie notarialnym przeniesienia własności nieruchomości notariusz powinien dokonać zapisu, że środki na nabycie własności pochodzą z majątku osobistego małżonka.

Dopiero taki zapis powoduje, ze dom nie wejdzie do majątku wspólnego małżonków! Warto o tym pamiętać, gdyż w arzie rozwodu taka nieruchomość nie podlega podziałowi i zostaje przy właścicielu.

Z intercyzą

Gdy małżonkowie podpisali intercyzę, wszelkie zobowiązania zaciągają na własne ryzyko. W wypadku gdy zakup nieruchomości jest finansowany przez każdego z nich, mogą ustalić części ułamkowe nieruchomości, jakie im przysługują.

Zarząd nieruchomością

Nieruchomością wspólną małżonkowie zarządzają współdziałając. Prawo ustanawia bezwzględny wymóg zgody w wypadku czynności najbardziej doniosłych dla bytu nieruchomości, a wiec w razie jej zbycia, obciążenia, oddania w najem lub dzierżawę.

Zgodnie z ogólną regułą, majątkiem odrębnym, a więc także nieruchomością nabytą za składniki tego majątku, małżonek zarządza samodzielnie. Nie wolno jednak zapominać, ze większość decyzji dotyczących nieruchomości będzie zwykle zaliczana do istotnych spraw rodziny, a te muszą być rozstrzygane wspólnie.

Dlatego zasada, w myśl której majątek odrębny jest przedmiotem swobodnego obrotu, może doznawać pewnych ograniczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »