| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Kto może zawrzeć związek małżeński?

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Związek małżeński mogą zawrzeć tylko osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Ponadto, małżeństwo mogą zawrzeć osoby tylko odmiennej płci. O płci decyduje informacja zawarta w akcie urodzenia. Różnica płci musi istnieć w momencie zawierania związku małżeńskiego.

Związek małżeński a wiek

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Wniosek o wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa osobie, która nie ma wymaganego wieku składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania tej osoby lub w miejscu jej pobytu.

Wniosek może złożyć tylko osoba, która chce zawrzeć małżeństwo, a nie ma wymaganego wieku. Nie może wnieść takiego wniosku jej partner lub rodzic.

Zobacz też: Jak zawrzeć związek małżeński za granicą

Związek małżeński a choroba

Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa. Wniosek o zawarcie małżeństwa osobie dotkniętej chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym składa się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu tej osoby.

Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

Ubezwłasnowolnienie częściowe nie przeszkadza w zawarciu małżeństwa.

Bigamia

Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim. Zawarcie związku małżeńskiego przez osobę, która pozostaje w innym związku małżeńskim jest przestępstwem bigamii (art. 206 Kodeksu karnego).

Nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej (dziadkowie, dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowaci w linii prostej (czyli krewni drugiego małżonka), ani osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia.

Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Zobacz też serwis: Małżeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć małżeństwa
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć małżeństwa

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK