| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Kto może zawrzeć związek małżeński?

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Związek małżeński mogą zawrzeć tylko osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Ponadto, małżeństwo mogą zawrzeć osoby tylko odmiennej płci. O płci decyduje informacja zawarta w akcie urodzenia. Różnica płci musi istnieć w momencie zawierania związku małżeńskiego.

Związek małżeński a wiek

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Wniosek o wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa osobie, która nie ma wymaganego wieku składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania tej osoby lub w miejscu jej pobytu.

Wniosek może złożyć tylko osoba, która chce zawrzeć małżeństwo, a nie ma wymaganego wieku. Nie może wnieść takiego wniosku jej partner lub rodzic.

Zobacz też: Jak zawrzeć związek małżeński za granicą

Związek małżeński a choroba

Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa. Wniosek o zawarcie małżeństwa osobie dotkniętej chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym składa się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu tej osoby.

Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

Ubezwłasnowolnienie częściowe nie przeszkadza w zawarciu małżeństwa.

Bigamia

Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim. Zawarcie związku małżeńskiego przez osobę, która pozostaje w innym związku małżeńskim jest przestępstwem bigamii (art. 206 Kodeksu karnego).

Nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej (dziadkowie, dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowaci w linii prostej (czyli krewni drugiego małżonka), ani osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia.

Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Zobacz też serwis: Małżeństwo

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć małżeństwa
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć małżeństwa

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK