REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć związek małżeński za granicą

Polacy zawierający małżeństwo za granicą powinni przedstawić zaświadczenie z USC
Polacy zawierający małżeństwo za granicą powinni przedstawić zaświadczenie z USC

REKLAMA

REKLAMA

Jakie wymogi trzeba spełnić zawierając ślub w konsulacie?Obywatele polscy powinni pamiętać o przedstawieniu zaświadczeń z urzędu stanu cywilnego.

Zaświadczenie

Zgodnie z a art. 71 ust. 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego obywatel polski zamierzający zawrzeć małżeństwo za granicą może otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim może on zawrzeć małżeństwo. Ww. zaświadczenie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miejsca zamieszkania osoby, której zaświadczenie dotyczy.

REKLAMA

W tym celu należy złożyć w USC następujące dokumenty:
- wniosek;
- odpis skrócony aktu urodzenia;
- dokument stwierdzający ustanie poprzedniego małżeństwa dla osób rozwiedzionych i wdowców;
- dowód osobisty lub ważny paszport (polski).

Zaświadczenie może wydać również konsul

Zaświadczenie jest ważne trzy miesiące od daty jego wydania.

Forma zawarcia małżeństwa podlega prawu państwa, w którym zawierane jest małżeństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą

Zawarcie małżeństwa przed konsulem

REKLAMA

Jeżeli oboje z małżonków mają obywatelstwo polskie, wówczas mogą zawrzeć związek małżeński przed polskim konsulem. Przed zwarcie związku małżeńskiego należy konsulowi przedstawić wcześniej uzyskane zaświadczenie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie ważnego małżeństwa.

Małżonkowie składają przed konsulem oświadczenia, a następnie konsul sporządza protokół. Dokument ten stanowi podstawę do sporządzenia katu małżeństwa. Konsul sam przesyła protokół do urzędu stanu cywilnego. Właściwym jest tu urząd stanu cywilnego dla dzielnicy śródmieście miasta stołecznego Warszawy. Wraz z protokołem przesyłane są oświadczenia małżonków, iż nie wiedzą oni o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz oświadczenia o nazwiskach, jakie będą nosili małżonkowie oraz ich dzieci.

Świadkami zawarcia związku małżeńskiego przed konsulem mogą być osoby pełnoletnie rozumiejące język polski.

Warto pamiętać o tym, iż nie w każdym kraju zawarcie małżeństwa przed konsulem jest możliwe. Zależy to od tego, czy dane państwo nie sprzeciwia się takiej formie zawarcia związku małżeńskiego.

Zobacz również serwis: Zawarcie małżeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA