| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Kto może zawrzeć związek małżeński? Jak wziąć ślub za granicą? Kiedy zdecydować się na ślub konkordatowy? Zawarcie małżeństwa wiąże się z wieloma pytaniami. Poniżej ślub w pytaniach i odpowiedziach.

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Warunkiem zawarcia związku małżeńskiego jest ukończenie osiemnastego roku życia. Małżonkami mogą być jedynie osoby o odmiennej płci.

Kto nie może zawrzeć w związku małżeńskiego?

  • Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
  • Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

Zobacz również: Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński?

  • Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim. Warto pamiętać, iż zawarcie związku małżeńskiego przez osobę, która pozostaje w innym związku małżeńskim stanowi przestępstwem bigamii określone w art. 206 Kodeksu karnego.
  • Nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej  ani osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia. Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Zobacz również: Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński?

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Osoba, która nie ma wymaganego wieku, powinna złożyć do sądu rejonowego wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa.

Zobacz również: Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

Czym jest „ślub konkordatowy”?

Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które po spełnieniu określonych warunków wywiera skutki cywilnoprawne.

Akt małżeństwa w przypadku takiego ślubu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza po dostarczeniu mu przez duchownego zaświadczenia o złożeniu przed nim oświadczeń małżonków.

Zobacz również: Małżeństwo konkordatowe

Zobacz również: Ślub konkordatowy krok po kroku

W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

Oprócz kościoła katolickiego możliwość zawarcia ślubu "konkordatowego "posiada dziesięć innych kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce.

Zobacz również: W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »