| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

Mandaty w Parlamencie Europejskim w 2014 roku zdobędą te komitety, które w uzyskają co najmniej 5 procent głosów. Dopiero w następnym etapie ustala się, w których okręgach wyborczych komitety uzyskały mandaty. Następnie w tych okręgach wskazuje się tych kandydatów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

W całym kraju gminy utworzyły 25 850 obwodów do głosowania. Dodatkowo komisje wyborcze znajdą się w szpitalach, zakładach karnych i aresztach. Za granicą Polacy będą mogli zagłosować w 176 obwodach.

Zadaj pytanie na: Forum

Głosowanie korespondencyjne

Nowością będzie możliwość głosowania korespondencyjnego. Dotyczy jednak ona tylko Polaków mieszkających za granicą. Wyborca składa wniosek do właściwego konsula i następnie otrzymuje tak zwany pakiet wyborczy. W przesyłce znajduje się karta do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Kartę i oświadczenie należy odesłać do konsulatu.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Jak głosują niepełnosprawni?

Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego. W związku z nadchodzącymi wyborami Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że jeżeli nasz lokal wyborczy nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, można przepisać się do innego lokalu – przed najbliższymi wyborami można to zrobić do 12 maja 2014 roku.

Innym ułatwieniem jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. Jest to osoba, którą wskażemy i która naszym imieniu i wypełniając nasze wskazania, zagłosuje. W tym wypadku termin zgłoszenia pełnomocnika upływa 15 maja, a akt pełnomocnictwa może być sporządzony przez urzędnika gminnego także w naszym domu.

Polecamy serwis: Wybory

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK