| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Koniec odbierania dzieci z powodu biedy

Koniec odbierania dzieci z powodu biedy

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jego głównym celem jest wyjaśnienie, że oddzielenie dziecka od rodzica powinno stanowić ostateczność. Ma nie dopuszczać do sytuacji, w których dzieci odbierane są rodzicom wyłącznie z powodu biedy.

Zmiana ta jest realizacją jednej z obietnic złożonych w trakcie expose Premier Beaty Szydło. Projektowana zmiana poza doprecyzowaniem przepisu dotyczącego wykorzystania wszelkich form pomocy rodzinie wprowadza nowy przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci ich rodzicom jedynie z powodu ubóstwa, chyba że rodzice sami wnoszą wówczas o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej. Z posiadanych w resorcie danych wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyniosła – 61.

- Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne – mówi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Przyjęty przez rząd projekt, jest pierwszym krokiem, tak bardzo oczekiwanym przez wielu rodziców, którzy obawiają się rozłąki z dziećmi tylko z powodu ubóstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny wynikających z jej konstytucyjnych praw. 

Zespół do spraw ochrony autonomii rodziny i życia rodzinnego, pod kierownictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Patryka Jakiego, kontynuuje prace nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny.

Źródło: PAP

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 28.12.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniec odbierania dzieci z powodu biedy. /fot. Fotolia
Koniec odbierania dzieci z powodu biedy. /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Pisu

B2B Manager inFakt.pl. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z branżą̨ internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych warsztatów z księgowości i przedsiębiorczości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK