| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Będzie to miało miejsce z uwagi na fakt, że dochód rodziny ustalony w drodze wywiadu środowiskowego nieznacznie przekracza kryterium dochodowe określone w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Jednocześnie jednak z uwagi na obecną trudną sytuację wnioskodawcy i jego rodziny zasiłek ten nie będzie podlegał zwrotowi. Czy należy w tej sytuacji pobrać podatek od wypłaconej kwoty i wystawić formularz PIT-8C?

NIE

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia z pomocy społecznej wolne są od podatku dochodowego.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Przepis art. 3 ww. ustawy stanowi natomiast, że pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

Zobacz też: Dziecko i prawo

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, z zastrzeżeniem art. 40, 41, 78 i 91 przysługuje:
1. osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 477 zł, zwanej dalej "kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej",
2. osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł, zwanej dalej "kryterium dochodowym na osobę w rodzinie",
3. rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej "kryterium dochodowym rodziny"
przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej.
Przepis art. 40 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.

Wobec powyższego jeżeli przyznany zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej z jednoczesnym zaniechaniem jego zwrotu, uznany jest, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej za świadczenie z pomocy społecznej, wówczas nie podlega opodatkowaniu PIT.
Tym samym nie stanowi on przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o PIT i nie skutkuje obowiązkiem wystawienia informacji PIT-8C przez ośrodek pomocy społecznej. 

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2008 r. (nr IPPB2/415-330/08-2/AF)

Zobacz też: PIT

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »