| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Rada powiatu powinna zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał, do czego uprawniony jest jej przewodniczący. Jednak zarząd powiatu lub grupa radnych może zwołać sesję nadzwyczajną. Kiedy?

Rada powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, może również stanowić akty prawa miejscowego, które będą obowiązywały na obszarze powiatu. Obraduje na sesjach, które zwoływane są w miarę potrzeby przez przewodniczącego rady, nie mogą jednak odbywać się rzadziej niż raz na 3 miesiące.

O planowanej sesji zawiadamia się zainteresowanych, dołączając porządek obrad oraz projekty uchwał.

Rada powiatu może wprowadzić zmiany w porządku obrad wyłącznie bezwzględną większością głosów.

Sesja nadzwyczajna rady powiatu może zostać zwołana na wniosek zarządu lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady powiatu. W takiej sytuacji, przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Zobacz również: Kto kieruje pracami rady powiatu?

Wniosek powinien, podobnie jak w przypadku „zwykłej” sesji, zawierać porządek obrad i projekty uchwał. Aby móc zmienić porządek obrad trzeba spełnić ten sam warunek co wskazany powyżej (tj. bezwzględna większość głosów), z tymże wymagana jest również zgoda osoby, która złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Zawiadomienie o nadzwyczajnej sesji rady powiatu, oprócz porządku obrad i projektów uchwał, powinno zawierać oczywiście określenie terminu sesji (tj. daty i godziny), a także dokładne miejsce, w którym odbędzie się sesja.

Sesję nadzwyczajną zwołuje się najczęściej w celu podjęcia pewnych ważnych dla danego powiatu uchwał bądź też aby dokonać zmian osobowych w organach rady czy zarządu powiatu.

Pierwsza sesja rady powiatu ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostaną powołane władze rady. Jak zostało wskazane powyżej sesja rady powiatu jest, co do zasady, zwoływana przez przewodniczącego rady. W tym przypadku, taki nie został jeszcze wybrany. 

Ustawa o samorządzie powiatowym wskazuje jednak, że pierwszą sesję nowej rady powiatu zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju.

Co do zasady, obrady rady prowadzi jej przewodniczący. Z racji, że na pierwszej sesji takiego nie ma – obrady prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. To on również przeprowadza wybory.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sesja nadzwyczajna rady powiatu może zostać zwołana na wniosek zarządu lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady powiatu.
Sesja nadzwyczajna rady powiatu może zostać zwołana na wniosek zarządu lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady powiatu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »