reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kto kieruje pracami rady powiatu?

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Rada powiatu może składać się z radnych w liczbie od 15 do nawet 29. Aby zapanować nad obradami takiego ciała kolegialnego potrzebna jest osoba, która sprawnie zaplanuje i poprowadzi spotkania.

Przewodniczący

Przewodniczącego wybiera rada ze swojego grona. Oznacza to, że aby zostać przewodniczącym rady powiatu w pierwszej kolejności trzeba uzyskać mandat radnego.

Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący nie może być członkiem zarządu powiatu. Wynika to z art. 14 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wiceprzewodniczący

Rada musi wybrać ze swego grona również wiceprzewodniczącego. Do wyboru tej osoby stosuje się analogiczne zasady jak do wyboru przewodniczącego. Też następuje to bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Wiceprzewodniczący podobnie jak przewodniczący nie może wchodzić w skład zarządu powiatu.

Rada powiatu może wybrać maksymalnie dwóch wiceprzewodniczących.

Kompetencje

Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.

Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania swoich zadań wiceprzewodniczącego. W przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, zadania przewodniczącego wykonuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odwołanie

Przewodniczący oraz jego zastępcy odwoływani są przez radę powiatu. Odwołanie przewodniczącego następuje w procedurze podobnej do powoływania na to stanowisko.

Odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu. W tym wypadku potrzebna jest uchwała podjęta bezwzględną ilością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych. Uchwała taka zapada w głosowaniu tajnym.

Zobacz również serwis: Spawy urzędowe

Rezygnacja

Przewodniczący może również zrzec się swojego stanowiska. W takim wypadku przewodniczący składa radzie powiatu rezygnację. W przypadku rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Niepodjęcie uchwały, o przyjęciu rezygnacji, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez przewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego.
Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego.

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama