| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Ochrona praw autorskich

Ochrona praw autorskich

Kto może domagać się ochrony praw autorskich po śmierci twórcy? Czy jako żona artysty, którego dzieło zostało opublikowane bez zgody, mogę wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie?  

Publikacja dzieła bez zgody autora stanowi naruszenie osobistego prawa autorskiego, które jest chronione przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Prawa osobiste należy odróżnić od praw majątkowych (prawo do korzystania i rozporządzania utworem na wszystkich polach eksploatacji). O ochronę tych praw może wystąpić podmiot, który wyłącznie nimi dysponuje np. spadkobierca twórcy

Przepisy przewidują określone konsekwencje łamania praw autorskich. W razie dokonanego naruszenia można żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków.

W szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Natomiast jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub na żądanie twórcy zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany cel społeczny

Ustawa reguluje też kwestię ochrony naruszenia praw autorskich po śmierci artysty

Art. 78 wymienia podmioty , które mogą w braku innej woli zmarłego twórcy, wystąpić z powództwem o ochronę przysługujących mu autorskich praw osobistych.

W pierwszej grupie uprawnionych do ochrony znajdują się osoby twórcy bliskie( jego małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa). Natomiast w drugiej grupie są: stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy.

Z powyższego wynika iż jest Pani w gronie osób czynnie legitymizowanych i może się Pani ubiegać o odszkodowanie.

Podstawa prawna: art.78 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Publikacja dzieła bez zgody autora stanowi naruszenie osobistego prawa autorskiego, które jest chronione przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Publikacja dzieła bez zgody autora stanowi naruszenie osobistego prawa autorskiego, które jest chronione przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »