| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Czas pracy > Dni wolne w święta dla innych wyznań

Dni wolne w święta dla innych wyznań

Co z pracownikami wyznającymi wiarę inną niż katolicka? Czy mają prawo do dni wolnych od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych?

Swoboda sumienia i wyznania to jedno z podstawowych praw człowieka. Zakazana jest w szczególności dyskryminacja ze względu na przynależność religijną. Możliwość uzyskania dnia wolnego od pracy przez osoby niebędący katolikami w celu obchodzenia świąt związanych z ich wyznaniem, stanowi gwarancję tej niezwykle ważnej zasady jaką jest wolność światopoglądowa. 

Badanie CBOS przeprowadzone w listopadzie 2011 roku wykazało, że aż 95% mieszkańców Polski deklaruje się jako wyznawcy katolicyzmu. Nie dziwi więc, iż większość dni ustawowo wolnych od pracy wiąże się z celebrowaniem świąt uznawanych przez Kościół Rzymskokatolicki. Będą to na przykład: Boże Ciało, Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, a także pierwszy i drugi dzień Wielkiejnocy.

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 42 ustawy o gwarancjach wolności  sumienia i wyznania osoby stanowiące mniejszość religijną mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia uznawanych przez nie świąt religijnych, zgodnie z wymogami danego wyznania. Kwestie szczegółowe reguluje natomiast Rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11.03.1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy

Jak to wygląda w praktyce?

Uprawnienie jakie przysługuje mniejszościom religijnym nie jest automatyczne. Elementem koniecznym jest skierowanie wniosku do pracodawcy. Musi to nastąpić przynajmniej na 7 dni przed planowanym zwolnieniem. Pracownik ma obowiązek odpracować ten dzień bez prawa    do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca z kolei powinien poinformować podwładnego o warunkach odpracowania, co najmniej na trzy dni przed zwolnieniem. Należy także wspomnieć, iż niezależnie od zwolnienia od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych, osoby takie, korzystają z dni ustawowo wolnych od pracy, na takiej samej zasadzie jak pozostali pracownicy.

 W firmie świadczącej usługi fryzjerskie zatrudniony jest pracownik wyznający religię prawosławną. Drugi dzień prawosławnych świąt wielkanocnych przypada 16 kwietnia. Pomimo, iż nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownik może wnioskować o przyznanie mu dnia wolnego. Nie ma znaczenia fakt, iż nie będzie on także pracował w drugi dzień świąt wielkanocnych obchodzonych w kościele katolickim.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »