| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa zresztą wskazuje, ma służyć szybszemu dochodzeniu ochrony prawnej. Warto jednak pamiętać o specyficznych regułach, którymi się kieruje.

Samo postępowanie jest przede wszystkich przeznaczone do realizacji ochrony prawnej w drobniejszych sprawach. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy w głównej mierze roszczeń wynikających z umów, gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

Główną grupą, która korzysta z tego rodzaju postępowania są przede wszystkim konsumenci. Mogą oni dochodzi m.in. roszczeń z gwarancji, czy z tytułu niezgodności towaru z umową.

Co jednak istotne postępowanie to jest obligatoryjnym trybem. Oznacza to, że jeżeli sprawa kwalifikuje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, to będzie do niego skierowana bez względu na wolę powoda.

Zobacz również serwis: Pozwy

Powyższe ma istotne znaczenie już w chwili pisania przez nas pozwu. Zgodnie z art. 5052 pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaoczne i pismo zawierające wnioski dowodowe powinny być wnoszone na urzędowych formularzach.

Jest to podstawowa informacja zarówno dla powoda, jak i pozwanego. Do częstych omyłek, zwłaszcza w przypadku powoda, należy kierowanie pozwu do sądu w zwykłej formie, bez wymaganego formularza. W takiej sytuacji pozew zostanie zwrócony do uzupełnienia braków.

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane również sprawy z zakresu prawa pracy. W takim przypadku również należy korzystać z ustawowo określonego formularza.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Warto również pamiętać o tym, że w postępowaniu uproszczonym należy zgłosić wszystkie środki dowodowe w pozwie (dla pozwanego w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawie lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Jeżeli strona nie złoży odpowiednich wniosków do tego czasu w praktyce utraci możliwość powołania się na nie w dalszym toku postępowania. Będzie mogła to uczynić jedynie w sytuacji, gdy wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później

W postępowaniu uproszczonym zmiana powództwa, czy też zmiana po stronie powodowej, czy pozwanej jest niedopuszczalna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »