reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kiedy można wydać wyrok zaoczny

Kiedy można wydać wyrok zaoczny

Sąsiad oskarżył mnie o zalanie mieszkania, czego rzekomo miałem dokonać, i straszy mnie w związku z tym pozwem. Chcę bronić się przed sądem, ale boję się, że zostanie wydany wyrok zaoczny.

Wyrok zaoczny jest pewnym narzędziem dyscyplinującym stronę pozwaną i zmuszającym ją do udziału w postępowaniu. Tym samym oznacza to, że w sytuacji jeżeli powód będzie przejawiał minimalną aktywność w postępowaniu, wyrok zaoczny nie zostanie wydany.

Wyrok zaoczny

Co do zasady wyrok zaoczny może być wydany w sytuacji, jeżeli pozwany nie wdał się w spór co do istoty sprawy. Może być wydany w sytuacji, gdy pozwany pomimo prawidłowości doręczenia nie stawił się na pierwszej rozprawie lub też, gdy mimo stawienia się nie bierze udziału w sprawie.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Wydając wyrok o zaocznym charakterze opiera się na podstawie faktycznej wskazanej przez powoda w pozwie i innych pismach procesowych, które zostały doręczone pozwanemu przed rozprawą. Będzie tak zawsze, chyba że okoliczności faktyczne, przytoczone w pozwie, będą budził uzasadnione wątpliwości sądu lub zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Oddalenie powództwa

Niezależnie od tego, czy pozwany weźmie aktywny udział w sprawie, zadaniem sądu będzie jednak rozważenie zasadności powództwa. Z racji braku udziału pozwanego w postępowania ocena merytoryczna sprawy nastąpi jedynie na podstawie okoliczności wskazanych przez powoda. Nie zwalnia to jednak sąd z obowiązku rzetelnej oceny i odpowiedniej reakcji w przypadku niezasadności żądań. Jeżeli zatem, pomimo niestawiennictwa pozwanego, braku jego odpowiedzi na pozew, sąd stwierdzi, że pozew nie jest zasadny, powinien oddalić powództwo.

Nawet w sytuacji braku udziału pozwanego w sprawie sąd nie musi wydać wyroku na korzyść powoda.

Zobacz również serwis: Pozwy

Natychmiastowa wykonalność

Wydając wyrok zaoczny, uznającego żądania powoda, sąd nada mu również rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że powód będzie miał możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko pozwanemu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyrok zaoczny może być wydany wtedy, kiedy pozwany nie wdaje się w spór.
Wyrok zaoczny może być wydany wtedy, kiedy pozwany nie wdaje się w spór.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama