| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Sąd przyznaje rację UOKiK - kara dla PKO BP utrzymana

Sąd przyznaje rację UOKiK - kara dla PKO BP utrzymana

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że zakwestionowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów reklama Max Lokaty banku PKO BP, wprowadzała w błąd. Za nierzetelną reklamę bank zapłaci 5,7 mln zł kary.

Tym samym Sąd potwierdził zasadność postępowania Urzędu wobec PKO BP, które swój początek miało w maju 2008 r. Wtedy to Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował rzetelność kampanii reklamowej, w której ukarana spółka promowała „Max Lokatę”.

Zgodnie z zastrzeżeniami Prezesa UOKiK reklama wprowadzała w błąd, a także z powodu braku informacji o konieczności zapoznania się z dodatkowymi materiałami stwarzała wrażenie kompletności informacji potrzebnych konsumentowi.

Dodatkowo treść przekazu reklamowego sugerowała, iż „Max Lokata” jest oprocentowana w wysokości 6 proc. w skali dwunastu miesięcy. Okres ten liczony był jednak nie od momentu podpisania umowy, ale od wyznaczonego przez bank terminu.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości na bank została nałożona kara w wysokości 5,7 mln zł. Ukarany podmiot decyzję Prezesa UOKiK zakwestionował i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wyniku postępowania Sąd podzielił jednak argumenty Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz utrzymał w mocy zarówno samą karę, jak i jej wysokość.

Urząd kontroluje wykonanie decyzji

Aktywność Urzędu nie ogranicza się tylko do karania, lecz również do kontroli wykonywania decyzji przez adresatów. Po uprawomocnieniu się każdej decyzji, UOKiK sprawdza jej wykonanie. W przypadku stwierdzenia zwłoki, Urząd może finansowo ukarać obowiązany podmiot – nawet do 10 tys. euro za każdy dzień. Niedawno przekonał się o tym Lukas Bank, która nie zaprzestał stosowania niezgodnej z prawem praktyki. W efekcie Prezes UOKiK ukarał bank karą o wysokości prawie 850 tys. zł.

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz: Prawa konsumenta

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »