REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

Aleksandra Pajewska
Odstąpienie od umowy - możliwe w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. /Fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy - możliwe w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2014 roku, na skutek wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta, zmianie ulegną zasady odstąpienia od umowy. Główna zmiana dotyczy wydłużenia terminu – do 14 dni, w niektórych przypadkach nawet do 12 miesięcy - na odstąpienie od umowy.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta rozszerza zakres ochrony uprawnień kupujących. Ma ona na celu wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów tzw. dyrektywy konsumenckiej.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Prawo odstąpienia od umowy

Standardowy czas, jaki przysługuje konsumentowi na odstąpienie od umowy zawartej na odległość (przez Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (w domu, w przestrzeni publicznej) zostanie wydłużony z 10 do 14 dni.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Termin ten liczony jest od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Może zostać dodatkowo wydłużony. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy sprzedawca nie poinformuje kupującego o przysługujących mu uprawnieniach, w tym prawie do zwrotu towaru. Brak takiej informacji skutkuje wydłużeniem terminu aż do 12 miesięcy. Konsument nie ma wówczas obowiązku podawania przyczyny odstąpienia od umowy. Odstępujący od umowy może skorzystać z formy elektronicznej. Nie będzie już musiał posługiwać się tradycyjnym listem. Projekt ustawy zawiera także załączniki. Jeden z nich stanowi właśnie formularz, służący do skorzystania z prawa do odstąpienia. Kolejnym załącznikiem jest wzór pouczenia o prawie do odstąpienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek informacyjny

Ustawa zakłada rozszerzenie obowiązków informacyjnych e-sklepów. Dane obejmujące nazwę firmy, cenę i informację o prawie do odstąpienia będą mogły zostać przekazane drogą elektroniczną (np. w formie mailowej). Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie sposobu, który będzie odpowiadał użytemu środkowi porozumiewania się na odległość. Dotychczas w/w dane wymagały zachowania anachronicznej formy pisemnej (papierowej).

Koszty zwrotu towaru

Ustawa obejmuje również zagadnienie kosztów przesyłki zwracanego towaru. Klient ponosi koszt odesłania towaru. Otrzyma jednak zwrot wydatków poniesionych na sam towar oraz jego przesyłkę. Jest to zwrot warunkowy. Zależy od tego, czy kupujący zdecydował się na najtańszą dostępną formę przesyłki. Jeśli wybierze jedną z droższych opcji, wówczas sprzedający nie będzie zobligowany do zwrotu kosztów.

Przepisy antypobieraczkowe

Przycisk lub inna funkcja umożliwiająca zamówienie będzie musiała zawierać napis „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub inny o równoważnej treści.

Korzystne dla konsumentów zmiany w funkcjonowaniu e-sklepów w 2014

Ustawodawca odniósł się do kontrowersyjnej sytuacji portali umożliwiających pobieranie różnorodnych danych, które nie informowały w dostateczny sposób o kosztach świadczonych usług. SOKiK w Warszawie w wyroku z 12 grudnia 2013 (XVII AmA 76/12) stwierdził, że serwis Pobieraczek.pl wprowadzał klientów w błąd wysyłając im mailowe powiadomienie o zawiadomieniu prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Serwis zastraszał tym samym swoich klientów i wymuszał na nich dokonanie płatności. Przy założeniu konta i rejestracji portal nie informował w dostatecznie przejrzysty sposób o opłatach związanych z korzystaniem z oferowanych usług. Projekt obliguje takie serwisy do jasnego i widocznego informowania o opłatach.

Zmiany w tradycyjnym stanie

Ustawa wprowadza również szereg zmian w tradycyjnym handlu. Zwiększa zakres obowiązku informacyjnego ciążącego na sprzedawcy. Będzie on obowiązany do udzielenia wyczerpujących informacji dot. głównych cech świadczenia, sposobu porozumiewania się oraz danych go identyfikujących. Konsumenci zyskają zwiększone możliwości reklamowania wadliwego towaru, tzw. bubla. Będą mogli od razu zażądać obniżenia zapłaty lub odstąpienia od umowy. Teraz żądanie takie musi być poprzedzone bezskuteczną naprawą lub wymianą. Konsumentom przywrócono także uprawnienie do gwarancji konsumenckiej. W sytuacji, w której udzielający gwarancji nie określi jej zasad, kupujący mogą bazować bezpośrednio na uregulowaniach kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 577 k.c. W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Ustawa zastąpi dwie obecnie obowiązujące ustawy: o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o ochronie niektórych praw konsumentów.

Sejm zdecydował, że ustawa wejdzie w życie w grudniu 2014 roku.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

Wyrok SOKIK z dnia 12 grudnia 2013 roku (XVII AmA 76/12).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 r. nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA