| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Zakupy przez Internet - poradnik

Zakupy przez Internet - poradnik

Internet jest bardzo pomocnym narzędziem w robieniu zakupów. W ten sposób można zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Niestety niekiedy robienie zakupów za pośrednictwem Internetu niesie za sobą duże ryzyko. Poradnik pomoże Ci wystrzec się najważniejszych błędów, zwrócić uwagę na najistotniejsze problemy. Wskaże Ci jakie masz prawa i obowiązki.

4. Realizacja zamówienia

Od momentu złożenia zamówienia na zakup danego produktu do momentu odebrania go mija pewien okres czasu. Jaki termin na realizację zamówienia powinien być właści-wy i co zrobić, jeśli trwa on zbyt długo.

4.1. Czas realizacji zamówienia

Konsumenci decydujący się na zawarcie umowy przez Internet liczą na szybką realizację zamówienia. Większość przedsiębiorców, chcąc zachęcić potencjalnych klientów, wyznacza krótki, najczęściej kilkudniowy czas dostawy zamówionego towaru. Zamieszczenie na stro-nie internetowej deklaracji, iż przesyłka dostarczana jest w określonym terminie lub też usta-lenie takiego terminu w korespondencji z konsumentem, jest dla przedsiębiorcy wiążące.

W sytuacji, gdy termin realizacji zamówienia nie został ustalony, zastosowanie znajduje ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowie-dzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.), która formułuje maksymalnie 30-dniowy termin realizacji umowy.

Pan Jacek, chcąc zrobić niespodziankę żonie, zamówił w sklepie internetowym perfumy. Zawierając umowę nie zwrócił uwagi, iż na stronie sklepu nie zamieszczono informacji na temat czasu realizacji zamówienia, nie umawiał się również specjalnie ze sprzedawcą. Pan Jacek dokonał wpłaty i niecierpliwie oczekiwał na zamówiony towar. Po upływie 14 dni od daty zamówienia konsument zdenerwowany tak długim czasem oczekiwania na przesyłkę, wysłał pismo do sprzedawcy z wezwaniem do wykonania umowy najpóźniej w terminie 5 dni z zagrożeniem, iż odstąpi od umowy.

W tym przykładzie działanie konsumenta jest bezpodstawne. Ze względu na brak ustalenia terminu realizacji zamówienia przedsiębiorcę obowiązuje ustawowy 30-dniowy termin na wykonanie umowy. Konsument może podjąć działanie dopiero po jego upływie.

4.2. Niedostępność świadczenia oraz świadczenie zastępcze

Może się zdarzyć, iż zamówiony przez konsumenta towar będzie chwilowo lub trwale niedostępny. W takim przypadku przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 30 dni, poinformować o tym konsumenta oraz zwrócić w całości wpłaconą przez niego kwotę.

Zobacz: Jak przyspieszyć nadanie przesyłki przez sklep internetowy?

Umowa zawarta z przedsiębiorcą może jednak zawierać zastrzeżenie, iż w razie niedostępności zamówionego przez konsumenta towaru, przedsiębiorca może wykonać umowę spełniając świadczenie zastępcze. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł uwolnić się od ciążącego na nim zobowiązania spełniając inne świadczenie, lecz tej samej jakości, o tym samym przeznaczeniu i cenie co świadczenie pierwotne. Dodatkowo przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić o tym konsumenta na piśmie. Musi również wskazać, iż konsument nie jest obowiązany do przyjęcia świadczenia zastępczego i może odstąpić od umowy. Kosztami zwrotu świadczenia obciążony jest przedsiębiorca.

Pani Jadwiga zamówiła w Internecie za namową koleżanki zieloną bluzkę z najnowszej kolekcji firmy X. Tydzień później nadeszła przesyłka. Konsumentka ucieszona rozpakowała paczkę, lecz okazało się, iż bluzka jest innego koloru. Dodatkowo w paczce załączone było pismo od przedsiębiorcy, w którym widniała informacja, iż bluzki w kolorze zielonym są chwilowo niedostępne. Przedsiębiorca informował również, że konsumentka nie ma obowiązku przyjmowania przysłanego towaru, może odstąpić od umowy i przesłać towar przedsiębiorcy na jego koszt. Zdezorientowana Pani Jadwiga przeczytała zawartą wcześniej umowę i dostrzegła, iż zawiera ona postanowienie umożliwiające przesłanie innego towaru niż zamówiony. Ze względu na to, ze dostarczona bluzka była w nielubianym przez konsumentkę kolorze, zdecydowała się ją odesłać.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK