| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zakupy przez Internet: kiedy można odstąpić od umowy

Zakupy przez Internet: kiedy można odstąpić od umowy

Zakupy w Internecie to ryzyko, ale również większe uprawnienia dla konsumentów. Mogą oni skorzystać z uprawnień, które nie przysługują klientom tradycyjnych sklepów.

Kupowanie przez Internet jest dużo ryzykowniejsze, niż w sklepie. Wybieramy produkt widzą tak naprawdę co najwyżej jego zdjęcie. Kupujący nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z kupowaną rzeczą zawierając umowę sprzedaży.

Prawo do namysłu

Z tego też względu konsumenci, którzy zdecydowali się na taką formę zakupów są chronieni lepiej, niż ci, którzy udali się do tradycyjnego sklepu. Oprócz uprawnień wynikających z przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, mogą oni również korzystać z przepisów regulujących sprzedaż konsumencką w Internecie.

W takiej sytuacji konsument ma tzw. prawo do namysłu. Jeżeli zamówiony przez Internet towar nie przypadł mu do gustu, może on odstąpić od umowy. Daje to większe możliwości, niż gdyby ten sam towar kupić w sklepie.

Klient A kupił buty w sklepie obuwniczym, zaś klient B taką samą parę nabył w sklepie internetowym. Pierwszy konsument nie ma możliwości zwrotu butów tylko z tego powodu, iż przestały mu się podobać. Zaś klient B może w takiej sytuacji od umowy odstąpić i zażądać zwrotu zapłaconej ceny. Nie musi przy tym podawać żadnych przyczyn swojej decyzji.

Termin, w którym może odstąpić od umowy klient sklepu internetowego, wynosi 10 dni i rozpoczyna swój bieg z chwilą dostarczenia zakupionego towaru. Przy tym sprzedawca-przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta o jego prawach. Jeżeli tego nie zrobi bieg terminu nie rozpoczyna się, a kupujący może odstąpić w ciągu trzech miesięcy od daty zakupu.

Zobacz również: Konsument w sieci

Przed zakupami w sklepie internetowym warto się zorientować jaki czas zastrzega sobie przedsiębiorca na realizację umowy. Jeżeli brak jest takich informacji musi on tego dokonać w terminie 30 dni.

Kupowanie przez Internet od osób prywatnych

Kupując w Internecie warto się jednak wcześniej zorientować kim jest nasz kontrahent. Uprawnienia konsumenta przysługują jedynie wtedy, gdy sprzedawcą jest przedsiębiorca a dana transakcja wynika z jego działalności gospodarczej. O ile robiąc zakupy w sklepie internetowym można mieć taką pewność, o tyle nabywając rzeczy na portalach aukcyjnych pewności mieć nie będziemy.

Zobacz również: E-firma

Jest to o tyle istotne, iż w przypadku zawarcia transakcji sprzedaży z osobą prywatną, kupujący nie będzie miał prawa do odstąpienia. Do takiej umowy nie będą miały również zastosowania przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »