| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Często zdarza się, że podczas przyjmowania do szpitala pacjent nie posiada przy sobie książeczki ubezpieczeniowej lub odpowiedniego zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które potwierdzałoby fakt, że dana osoba jest ubezpieczona. Nie zmienia to faktu, że osoba taka zostanie hospitalizowana.

Chory musi jak najszybciej dostarczyć dokument, który potwierdzi prawo danej osoby do nieodpłatnego leczenia. Pacjent może zrobić to osobiście lub za pośrednictwem kogoś z członków swojej rodziny. Pacjent ma na dostarczenie 30 dni. Jeżeli nie zrobi tego w wymienionym terminie, a opuści szpital, to na dostarczenie zaświadczenia ma on nieprzekraczalnie 7 dni. Po przekroczeniu tego terminu szpital wystawi pacjentowi rachunek za leczenie i pobyt w szpitalu. 

Zobacz serwis: Konsument

Jeśli okaże się, że pacjent jest nieubezpieczony z nie własnej winy, to koszty leczenia ponosi winowajca. Jeśli osoba nie jest ubezpieczona z winy pracodawcy to koszty leczenia poniesie pracodawca, który nie odprowadzał świadczenia za pracownika.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK