| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Czy w aptekach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie?

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku, wyraził zgodę na to, aby w aptekach ogólnodostępnych była możliwość mierzenia ciśnienia.

Uzasadnienie wyroku NSA

Zdaniem NSA, przepisy ustawy nie stanowią podstawy prawnej do zakazu wystawienia ciśnieniomierza do użytku klientom apteki. Apteka jest bowiem placówką ochrony zdrowia publicznego, w której świadczone są usługi farmaceutyczne. Badanie ciśnienia tętniczego krwi z pewnością należy do czynności służących ochronie zdrowia publicznego. Ponadto, działalność polegająca na badaniu ciśnienia nie jest zastrzeżona dla innego typu placówek zdrowia publicznego, zatem takie działania mogą być dokonywane w aptekach.

NSA przyznał również rację spółce, która powołała się na zasadę swobody działalności gospodarczej. Jak podkreślił NSA, zakazów i ograniczeń swobody działalności gospodarczej nie można domniemywać, albowiem muszą być one wyraźnie ustanowione w ustawie. W przedmiotowej sprawie brak jest przepisów prawnych, które wprowadzałyby ograniczenie lub zakaz dokonywania pomiaru ciśnienia tętniczego w aptece, wobec czego należy uznać,
że taka działalność jest w aptekach dozwolona.

Podsumowanie

Podsumowując, NSA w wyroku wskazał, że apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, może posiadać ciśnieniomierz do dokonywania bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego przez jej klientów. Wskazany wyrok NSA rozstrzyga dotychczasowe wątpliwości dotyczące zakresu działalności aptek ogólnodostępnych i otwiera możliwość stosowania w aptekach innych, bezpłatnych usług związanych z ochroną zdrowia.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK