| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Jak oszczędzać energię przy używaniu lodówki

Jak oszczędzać energię przy używaniu lodówki

Energię elektryczną da się oszczędzić praktycznie w każdej sytuacji. Można tego poprzez prawidłowe używanie lodówki. Sprawdź, czy czegoś nie przegapiłeś.

Miejsce ustawienia lodówki ma duży wpływ na pobór energii. Powinna ona być ustawiona w chłodniejszym miejscu w kuchni, z dala od grzejników, kuchenki i słońca. Pomiędzy lodówką a ścianą powinna być kilkunastocentymetrowa przerwa, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza (rurki wymiennika powinny znajdować się co najmniej 10 cm od ściany). Krata wywietrznika lodówki nie może być zakryta.

Duże znaczenie ma także jej poprawne ustawienie i wypoziomowanie, tak by drzwi zamykały się samoczynnie. Przy używaniu lodówki trzeba pamiętać o tym, by jej drzwi były jak najkrócej otwarte. Straty energii następują również często z powodu nieszczelności lodówki, dlatego też warto sprawdzić uszczelki w drzwiach. W tym celu wsadź pomiędzy drzwi kartę papieru. Jeżeli da się ją łatwo usunąć – należy wymienić uszczelki.

Zobacz również: Energia elektryczna

Istotne znaczenie ma również korzystanie z funkcji regulowania temperatury. Regulator temperatury należy ustawić w zależności od wypełnienia lodówki. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd - należy wyłączyć lodówkę.

Pamiętaj również o regularnym rozmrażaniu lodówki. Szron o grubości 3 mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10% a 7mm - zwiększa dwukrotnie jej dotychczasowy pobór. Regularne rozmrażanie poprawi zatem jej sprawność.

Do lodówki należy wkładać tylko chłodzone potrawy i wystudzone produkty w cienkich opakowaniach.

O oszczędnościach na rachunkach za prąd można pomyśleć jeszcze przed zakupem lodówki. Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego sprzętu, zastanów się najpierw nad potrzebami swojej rodziny. Używanie zbyt dużej lodówki, niż potrzebujemy to strata energii.

Zobacz również serwis: Sprzedaż towarów

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK