REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

Redakcja
Jakie uprawnienia przysługują konsumentowi wobec sprzedawcy?
Jakie uprawnienia przysługują konsumentowi wobec sprzedawcy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W zakupionych butach popękały podeszwy. Jesteś pewien swego, ale sprzedawca nie chce uznać reklamacji? Tutaj dowiesz się, jakie podjąć kroki.

Uznanie reklamacji oraz spełnienie żądań, to często dla konsumentów droga przez mękę. Sprzedawca odmawia uznania, powołując się na opinię wydaną przez rzeczoznawcę, który całą winą za niezgodność towaru z umową obarcza konsumenta, więc wydaje się nam, że nic więcej zrobić już nie można.

REKLAMA

Otóż nie. Kupujący, który czuje się poszkodowany i nie zgadza się z decyzją sprzedawcy może skorzystać z pomocy działających w Polsce instytucji i organów świadczących pomoc konsumentom. Ostatecznie też sprawę można oddać do bezstronnego sądu, który rozstrzygnie kto w sporze ma rację. Pozew może napisać za nas powiatowy (miejski) rzecznik konsumenta.

Uprawnienia konsumenta

Uprawnienia konsumenta są szeroko zakreślone. Odpowiedzialność sprzedawcy trwa przez dwa lata od daty wydania towaru. W tym czasie kupujący może korzystać z wszystkich swoich praw, jakie przysługują mu względem przedsiębiorcy. To ważne, bo oznacza również, że w tym okresie można domagać się wymiany towaru niezgodnego z umową na nowy.

Zobacz również: Wymień roczne buty na nowe i to za darmo – masz takie prawo

Podstawą odpowiedzialność sprzedawcy jest niezgodność towaru z umową, która istniała już w chwili wydania towaru kupującemu. Może być to np. wada procesu produkcyjnego, czy też użycie materiałów o zaniżonych normach jakości. Odpowiedź na pytanie, czy zachodzą takie przesłanki daje właśnie opinia rzeczoznawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesteś pewny swego – idź do sądu

REKLAMA

Wbrew powszechnej opinii uznanie reklamacji nie zależy wyłącznie od widzimisię sprzedawcy. W każdej sytuacji jego decyzję odnośnie naszych roszczeń możemy zweryfikować w sądzie. Warto również zwrócić się do powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów, który może pomóc nam w przygotowaniu pozwu lub też interweniować u samego sprzedawcy.

O tym, czy decyzja sprzedawcy była słuszna ostatecznie decyduje niezależny sąd. W trakcie postępowania rozstrzygnie on, czy zachodzą podstawy uzasadniające odpowiedzialność sprzedawcy. Konieczne będzie rozważenie, czy istnieje niezgodność towaru z umową oraz czy istniała ona już w chwili wydania towaru. Przy udzieleniu pozytywnej odpowiedzi na te pytania sąd zasądzi według roszczenia konsumenta.

Zobacz również serwis: W sądzie

Często wystarczy sama groźba skierowania sprawy na drogę sądową. Jeżeli sprzedawca nie jest pewny, iż sąd przyzna mu rację, może dążyć do ugodowego załatwienia sporu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA