REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymień roczne buty na nowe i to za darmo – masz takie prawo

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odpowiedzialność sprzedawcy względem konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową trwa dwa lata.
Odpowiedzialność sprzedawcy względem konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową trwa dwa lata.

REKLAMA

REKLAMA

Mając podstawy do reklamacji możesz spokojnie domagać się wymiany towaru na nowy, wolny od wad. Jeżeli reklamacja jest zasadna, sprzedawca musi dokonać tego bezpłatnie. Nawet w przypadku butów, które nosisz od ponad roku.

Ile trwa odpowiedzialność sprzedawcy?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej odpowiedzialność sprzedawcy względem konsumenta trwa dwa lata. Jest to zasada, której sprzedawcy muszą bezwzględnie przestrzegać. Nie ma możliwości skrócenia tego terminu w przypadków towarów, które są kupowane z tzw. „pierwszej ręki”.

Wyjątek można uczynić jedynie w przypadku sprzedaży towarów używanych, jednak i tutaj skrócony okres odpowiedzialności sprzedawcy nie może być krótszy niż rok (tak stanowi art. 10 ust. 1 w/wym. ustawy).

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Co to oznacza dla konsumenta?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że w czasie trwania odpowiedzialności sprzedawcy konsument może korzystać z ustawowych uprawnień bez względu, czy dany produkt zakupił miesiąc, czy rok temu.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy w przypadku wystąpienia niezgodności towaru z umową, która jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy, kupującemu przysługuje prawo do reklamacji. Może on się domagać bezpłatnej naprawy wadliwego produktu lub też bezpłatnej wymiany na nowy, wolny od wad.

Co istotne, wybór roszczenia należy do konsumenta i jest wiążący dla sprzedawcy. Tym samym nie może on zamiast wymiany, zaproponować naprawy towaru. Co ważne jednak, takie roszczenie należy zgłosić już w samej reklamacji.

POBIERZ WZÓR: Reklamacja towaru niezgodnego z umową

Jan kupił buty ponad rok temu. Po roku ich używaniu zaczęły pękać podeszwy. W reklamacji Jan zażądał wymiany towaru na nowy. Sprzedawca po uzyskaniu opinii reklamodawcy reklamację przyjął i żądanie spełnił.

Czy to możliwe?

W powszechnej opinii konsumentów taka sytuacja nie jest możliwa. Panuje przekonanie, iż sprzedawcy, wykorzystując opinie rzeczoznawców, często uchylają się od swoich obowiązków. Nie jest jednak tak, że konsument w takim przypadku pozostaje bezradny. W Polsce działa szereg instytucji i organów, które świadczą pomoc konsumentom. Ostatecznie możemy oddać sprawę do rozstrzygnięcia pod niezależny sąd.

Więcej dowiesz się TUTAJ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA