| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Reklamacja obuwia > Wymień roczne buty na nowe i to za darmo – masz takie prawo

Wymień roczne buty na nowe i to za darmo – masz takie prawo

Mając podstawy do reklamacji możesz spokojnie domagać się wymiany towaru na nowy, wolny od wad. Jeżeli reklamacja jest zasadna, sprzedawca musi dokonać tego bezpłatnie. Nawet w przypadku butów, które nosisz od ponad roku.

Zgodnie z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej odpowiedzialność sprzedawcy względem konsumenta trwa dwa lata. Jest to zasada, której sprzedawcy muszą bezwzględnie przestrzegać. Nie ma możliwości skrócenia tego terminu w przypadków towarów, które są kupowane z tzw. „pierwszej ręki”.

Wyjątek można uczynić jedynie w przypadku sprzedaży towarów używanych, jednak i tutaj skrócony okres odpowiedzialności sprzedawcy nie może być krótszy niż rok (tak stanowi art. 10 ust. 1 w/wym. ustawy).

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Oznacza to, że w czasie trwania odpowiedzialności sprzedawcy konsument może korzystać z ustawowych uprawnień bez względu, czy dany produkt zakupił miesiąc, czy rok temu.

Zgodnie z przepisami ustawy w przypadku wystąpienia niezgodności towaru z umową, która jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy, kupującemu przysługuje prawo do reklamacji. Może on się domagać bezpłatnej naprawy wadliwego produktu lub też bezpłatnej wymiany na nowy, wolny od wad.

Co istotne, wybór roszczenia należy do konsumenta i jest wiążący dla sprzedawcy. Tym samym nie może on zamiast wymiany, zaproponować naprawy towaru. Co ważne jednak, takie roszczenie należy zgłosić już w samej reklamacji.

POBIERZ WZÓR: Reklamacja towaru niezgodnego z umową

Jan kupił buty ponad rok temu. Po roku ich używaniu zaczęły pękać podeszwy. W reklamacji Jan zażądał wymiany towaru na nowy. Sprzedawca po uzyskaniu opinii reklamodawcy reklamację przyjął i żądanie spełnił.

W powszechnej opinii konsumentów taka sytuacja nie jest możliwa. Panuje przekonanie, iż sprzedawcy, wykorzystując opinie rzeczoznawców, często uchylają się od swoich obowiązków. Nie jest jednak tak, że konsument w takim przypadku pozostaje bezradny. W Polsce działa szereg instytucji i organów, które świadczą pomoc konsumentom. Ostatecznie możemy oddać sprawę do rozstrzygnięcia pod niezależny sąd.

Więcej dowiesz się TUTAJ.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »