| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie obowiązki ma kurator wobec skazanego?

Jakie obowiązki ma kurator wobec skazanego?

Kurator organizuje i prowadzi działania mające na celu pomoc skazanemu w społecznej readaptacji, to znaczy - ma pomóc wrócić skazanemu na zgodną z prawem drogę życia.

Kurator ma w obowiązku kontrolowanie zachowań skazanego w okresie próby.

Może składać wnioski o zmianę okresu próby, o ustanowienie, rozszerzenie lub zmianę obowiązków w okresie próby, o zwolnienie od wykonywania tych obowiązków, albo o oddanie pod dozór lub zwolnienie z dozoru - o ile podopieczny przez dłuższy czas wywiązywał się nienagannie ze swojego obowiązku i prowadził się należycie.

Kurator wśród zadań ma odwiedzanie osób- podopiecznych w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, w tym również w miejscu pracy, zakładach karnych, kontaktowanie się z rodziną podopiecznego i zasięganie ich opinii o skazanym.

Zobacz: Czy zakaz palenia obowiązuje w ogródkach piwnych?

Kurator musi współdziałać z właściwymi stowarzyszaniami, organizacjami i instytucjami w zakresie poprawy warunków bytowych i zdrowotnych, zatrudnienia i szkolenia osób tj. powinien być osoba do której podopieczny zawsze może zgłosić problem i oczekiwać pomocy. Kurator musi pomóc znaleźć pracę, a czasami pofatygować się do opieki społecznej w celu zorganizowania pomocy finansowej.

Kurator musi pomóc rozwiązać skazanemu problemy natury typowo przyziemnej np. finansowej , a dopiero możliwa jest praca nad osobowością i postępowaniem podopiecznego.

Kurator powinien być pośrednikiem pomiędzy skazanym a społeczeństwem, aby umożliwić podopiecznemu godny powrót do normalnego życia w zgodzie z prawem.

Aby tak się stało musi zaistnieć pewien ważny warunek – chęć przyjęcia pomocy przez podopiecznego powiązana z chęcią zmiany swojego życia na lepsze tj. postępowania zgodnego z prawem i zaprzestanie przestępczego postępowania.

Zobacz serwis: Prawo karne

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym z zadań kuratora jest odwiedzanie podopiecznych w ich miejscu zamieszkania.
Jednym z zadań kuratora jest odwiedzanie podopiecznych w ich miejscu zamieszkania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK