| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, dziecko pozostaje pod władza rodzicielską do uzyskania przez nie pełnoletniości. Włada rodzicielska jest ogółem praw i obowiązków rodziców wobec dzieci, w szczególności zaś stałą troską o nie, dbaniem o jego należyte wychowanie oraz zarządzanie jego majątkiem i reprezentowaniem go. W procesie rozwodowym, to sąd orzeka komu powierzyć sprawowanie władzy rodzicielskiej po rozwodzie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który reguluje tę kwestię, wskazuje na kilka rozwiązań. Sąd może pozostawić pełną władzę rodzicielską obojgu rodziców, powierzyć pełną władzę rodzicielską jednemu z rodziców ograniczając przy tym władzę drugiego do określonych uprawnień i obowiązków, a także ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców oraz pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Polecamy serwis: Dziecko w sądzie

Sąd może pozostawić pełną władzę rodzicielska obojgu rodziców, gdy uzna, że wzajemny stosunek małżonków oraz inne okoliczności, a przede wszystkim, gdy dotychczasowy stosunek do dzieci oraz wzajemne kontakty w tym zakresie zapewniają szansę zgodnego wykonywania przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej wspólnie, w sposób odpowiadający dobru dziecka i interesowi społecznemu.

Sąd powierza pełną władzę rodzicielska jednemu z rodziców, ograniczając przy tym władzę drugiego do określonych uprawnień i obowiązków, gdy powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie leży w interesie dziecka, a brak jest podstaw do jeszcze większego ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Zobacz także: Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej?

W szczególnych przypadkach, jeżeli stwierdzono nadużywanie władzy rodzicielskiej, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, gdy zagrożone jest dobro dziecka; zawiesić władze rodzicielską jednego lub obojga rodziców, w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, na przykład ze względu na długotrwały pobyt za granicą lub długotrwałą chorobę; a także pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, którą może być na przykład wyrok dożywotniego więzienia, albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej względem dziecka lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK